„Badamy Geny” – program profilaktyki nowotworów

by

Już kilka tysięcy Polaków skorzystało z przeprowadzanego przez zespół Warsaw Genomics programu „Badamy Geny”, w którym określane jest ryzyko zachorowania na nowotwory. Dzięki temu, że każdorazowo poddawane są badaniu geny 600 osób, pacjenci płacą ponad 20 razy mniej niż dotychczas za takie badanie. Każdy dorosły może zapisać się do programu i sprawdzić, czy posiada wadę genetyczną zwiększającą ryzyko zachorowania na nowotwór.

 

Wśród przyczyn chorób nowotworowych wymienia się czynniki środowiskowe, nieprawidłowy tryb życia oraz wspomniane wady genetyczne, które odpowiadają za co czwarty przypadek zachorowania. Jak podkreślają lekarze, „nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny”, jednak Polacy zbyt rzadko i niechętnie się badają. Dr hab. n. med. Anna Wójcicka dodaje również, że „osoby genetycznie obciążone nowotworami powinny się badać znacznie wcześniej i znacznie intensywniej niż reszta populacji. Tylko takie podejście zapewni, że wcześnie wykryjemy toczący się proces chorobowy. (…) Pacjenci z nowotworem, który jest zapisany w genach, chorują znacznie wcześniej niż pozostali, choroba przebiega też agresywniej”.

 

Dr n. med. Anna Kubiak wyjaśnia rolę programu „Badamy Geny” w profilaktyce nowotworowej: „Wykonanie badań genetycznych pozwala zidentyfikować zmiany w naszym DNA, związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Program „Badamy Geny” jest badaniem przesiewowym, w którym identyfikujemy znane i już wcześniej opisane mutacje, związane z nowotworami. Badanie zostało zaprojektowane według wytycznych towarzystw lekarskich i obejmuje 14 genów o potwierdzonym związku z ryzykiem zachorowania na nowotwory piersi i prostaty. Jeśli w którymś z tych genów znajdziemy mutację, mamy dokładne wytyczne, jakimi badaniami pacjent powinien zostać objęty. Dodatkowo, pacjent może przebadać również 56 innych genów, których związek z rozwojem nowotworów jest znany, ale dla części z tych genów nie mamy jednoznacznych wytycznych odnośnie zalecanych badań profilaktycznych”.

 

Osoby chcące wziąć udział w programie powinny zarejestrować się na stronie badamygeny.pl, uzupełnić dane osobowe i medyczne, wypełnić i wydrukować formularz zgody na badanie i udać się na pobranie krwi. Gdy zbierze się grupa 600 chętnych, zostaną wykonane testy genetyczne. Każdy pacjent otrzyma opracowane wyniki badania wraz z rekomendacjami dotyczącymi profilaktyki i prewencji nowotworów. Osobom, u których stwierdzono wysokie ryzyko zachorowania, wyniki przekazywane są w trakcie konsultacji z genetykiem klinicznym.

 

Źródło: www.mp.pl oraz badamygeny.pl

You may also like

Facebook