Beligijskie szpitale zakonne mają zakaz określania się jako katolickie. Decyzję wydał Watykan

by FUNDACJA JZN
Decyzja Stolicy Apostolskiej skutkuje tym, że belgijskie zgromadzenie Braci Miłosierdzia postanowiło opuścić należące do niego 15 szpitali psychiatrycznych. To dla nas bolesna decyzja – ogłosił przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman.

Decyzja Kongregacji Nauki Wiary została przekazana w liście z 30 marca. Stwierdzono w nim, że „szpitale psychiatryczne zarządzane przez Urząd Prowincjalny Stowarzyszenia Braci Miłosierdzia w Belgii nie będą już mogły być uważane za instytucje katolickie” z powodu zgody na eutanazję leczonych tam pacjentów.

Przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman poinformował, że w związku z decyzją z Watykanu, zgromadzenie zakonne „musi opuścić swoje ośrodki psychiatryczne w Belgii”. Napisał również, że jest to decyzja bolesna, ponieważ zgromadzenie należy do pionierów w dziedzinie opieki psychiatrycznej w Belgii.

Przez ostatnie trzy lata trwał spór między Braćmi Miłosierdzia a korporacją, które zarządza ich szpitalami w Belgii. W 2017 roku zarząd stowarzyszenia zarządzającego wydał zezwolenie na przeprowadzenie eutanazji w swoich szpitalach w Belgii. Jego przewodniczącym jest były premier Belgii, a w latach 2009-2014 pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej, Hermann van Rompuy.

List Kongregacji Nauki Wiary podpisał jej prefekt, kard. Luisa Francisco Ladaria Ferrer i sekretarz, arcybiskup Giacomo Morandiego. W piśmie podkreślono, że „eutanazja pozostaje aktem niedopuszczalnym, nawet w skrajnych przypadkach”. Powołano się na encyklikę „Evangelium vitae” św. Jana Pawła II z 1995 roku. Przywołano również, skierowane do zgromadzenia plenarnego tej dykasterii, przemówienie papieża Franciszka z 30 stycznia b.r.

Źródło: ekai.pl

You may also like

Facebook