Bezpieczniejsza metoda tworzenia indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych

/Bezpieczniejsza metoda tworzenia indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych

Bezpieczniejsza metoda tworzenia indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) są „niezwykle obiecujące dla medycyny regeneracyjnej, medycyny spersonalizowanej (leczenie dobierane jest do konkretnej osoby, a nie do choroby) i odkrywania nowych leków”. Stosowanie iPS jest jednak ryzykowne, ponieważ wykorzystywanie pewnych genów i wirusów podczas przeprogramowywania komórek somatycznych może powodować początek rozwoju nowotworu.

 

Alan Moy i jego zespół pracujący dla Cellular Engineering Technologies w Stanach Zjednoczonych, związanego z Instytutem Badań Medycznych Jana Pawła II, opisują nowe podejście do przeprogramowywania komórek iPS, które rozwiązuje ten problem, ponieważ nie używa wirusów ani onkogenów. Naukowcy z powodzeniem zastosowali tę technikę w celu przeprogramowania komórek skóry, fibroblastów i komórek iPS.

 
„Nasza metoda reprogramowania dostarcza konkretnych komórek iPS dla pacjentów i chorób (…) o mniejszym ryzyku interferencji onkogenowej”, wyjaśniają autorzy. Jest to metoda, która „toruje drogę do terapii autologicznej i allogenicznej, która spełnia wymagania regulacyjne”.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-06-13T16:07:07+02:00 wtorek, 13 czerwca 2017|Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail