Biobank szuka dawców do badań nad chorobami cywilizacyjnymi

by FUNDACJA JZN
Biobank Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu zaprasza dawców materiału biologicznego, którzy wezmą udział w badaniach nad chorobami cywilizacyjnymi. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Dawcą może być osoba od 20 do 75 lat i mieszkająca na Dolnym Śląsku. Każdy dawca materiału biologicznego otrzymuje zestaw bezpłatnych badań w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą. Pakiet obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi.

Wykonuje się również specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą również skorzystać z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej. Na każdego dawcę czeka słodka niespodzianka i drobny upominek.

Biobank Łukasiewicz – PORT zapewnia, że gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych – próbki są pseudonimizowane, czyli zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Do projektów naukowych próbki i dane medyczne przekazywane są wyłącznie w formie anonimowej bez możliwości ustalenia tożsamości dawcy.

„Osoby oddające swój materiał biologiczny (krew i mocz) mogą być pewne, że ich dane, także te medyczne i kliniczne, są przechowywane w bezpieczny sposób” – napisano w komunikacie.

Punkt pobrań w Biobanku Łukasiewicz – PORT działa we wtorki i środy w godz. 8-10. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Na wizyty obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 8-15). Wyniki badań laboratoryjnych dostępne są online. Więcej informacji o projekcie na stronie: https://biobank.port.org.pl/.

Roman Skiba / naukawpolsce.pap.pl

You may also like

Facebook