„Blaski i cienie zapłodnienia in vitro – okiem biotechnologa” – wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

by FUNDACJA JZN
Co powinna wiedzieć każda para, która przymierza się do poczęcia swojego upragnionego dziecka metodą zapłodnienia pozaustrojowego? Czego nie powiedzą pracownicy klinik in vitro? Dlaczego rządy niektórych krajów w ostatnich latach znacząco zredukowały liczbę tych procedur, uznając, że jest to procedura niebezpieczna dla kobiet i poczętych tą metodą dzieci? M.in. na te pytania odpowie dr n. med. Monika Zazula, biolog molekularny i bioetyk w czasie trzeciego wykładu z cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

Zapłodnienie in vitro większości osób kojarzy się bardzo pozytywnie. Jednak ta procedura ma swoją drugą, ciemną stronę, o której warto mówić. Długofalowe konsekwencje zapłodnienia in vitro u osób, które zostały poczęte tą metodą mogą pojawiać się nie tylko w życiu prenatalnym i dzieciństwie, ale mogą dotyczyć także wieku nastoletniego czy dorosłości.

Wykład „Blaski i cienie zapłodnienia in vitro – okiem biotechnologa” będzie dostępny od wtorku 23 listopada od godz. 17.30, a we czwartek 25 listopada o godz. 17.30 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert będzie na żywo odpowiadała na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Wystarczy się zapisać korzystając z formularza dostępnego na stronie www.akademiabioetyki.pl.

Dr n. med. Monika Zazula jest biologiem molekularnym i bioetykiem. Specjalizuje się w biologii komórki, genetyce i patologii molekularnej. Jest nauczycielem akademickim (studia medyczne i bioetyczne), członkiem zespołu ekspertów bioetycznych Komisji Europejskiej, recenzentem i audytorem. Prowadziła liczne szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych. Popularyzator nauki i autor wielu publikacji naukowych.

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Facebook