Bp Śmigiel: konieczna jest praca nad zmianą świadomości społecznej, że życie wymaga wsparcia od poczęcia do naturalnej śmierci

by FUNDACJA JZN
Praca na rzecz świadomości Polek i Polaków co do wartości każdego ludzkiego życia – to dziś najpilniejsze zadanie Kościoła w kwestii obrony życia – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla, nie chodzi tylko o systematyczne nauczanie, choć jest ono bardzo ważne, ale również praktyczne zaangażowanie wierzących w działania na rzecz najbardziej potrzebujących pomocy.

– Rozwiązania prawne to jedno, natomiast jeśli chodzi o świadomość społeczną co do wartości każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia – stwierdza bp Śmigiel mówiąc o zadaniach Kościoła w Polsce w kwestii obrony życia rok po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego tzw. przesłankę eugeniczną umożliwiającą legalną aborcję za niezgodną z Konstytucją. Relatywizowanie ludzkiego życia zawsze jest okrutne i niebezpieczne. Papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia zapisał, że kocha się dzieci nie dlatego, że nam odpowiadają i spełniają nasze oczekiwania, ale dlatego, że są darem, każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. „Kocha się dziecko, ponieważ jest dzieckiem: nie dlatego że jest ładne, czy dlatego, że jest takie a takie…”(AL. 170).

Jak podkreśla bp Śmigiel, Kościół wciąż stara się wskazywać na wartość każdego życia – poprzez katechezę, homilie i inne formy nauczania, co nie zmienia faktu, że zawsze można zrobić więcej, ale to zadanie również dla wiernych świeckich.

– Duże znaczenie w kwestii uwrażliwienia na wartość życia ludzkiego posiada też działanie katolików na rzecz najbardziej bezbronnych, chorych i potrzebujących – stwierdza Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Podkreśla też zaangażowanie Kościoła na tym polu, zwłaszcza poprzez działania Caritas, zgromadzeń zakonnych, diecezji czy środowisk katolickich. Mówi m.in. o domach samotnej matki, oknach życia, ośrodkach i inicjatywach ułatwiających adopcję oraz zgromadzeniach zakonnych, które przyjmują niepełnosprawne dzieci wymagające specjalistycznej opieki, którymi rodziny z różnych powodów nie są w stanie się zajmować. W każdej diecezji w Polsce są takie miejsca, instytucje i jest wielu ludzi dobrej woli, którzy szanują godność człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Bardzo ważna jest wrażliwość wszystkich ludzi wierzących. Powinniśmy rozglądać się wokół siebie i reagować, gdy zobaczymy, że konkretny człowiek potrzebuje pomocy – podkreśla bp Śmigiel. Takiej pomocy może potrzebować rodzina, kobieta w stanie błogosławionym, matka lub dziecko – dodaje. Zwraca też uwagę, że tego rodzaju wrażliwość pomaga dotrzeć z profesjonalną pomocą tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook