Członkowie Federacji Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) spotkają się w przyszłym tygodniu w Rzymie, aby świętować 20. rocznicę powstania organizacji. Najważniejszym wydarzeniem będzie prywatna audiencja z Ojcem Świętym Franciszkiem, która będzie miała miejsce 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Założona w 1997 roku FAFCE reprezentuje stowarzyszenia rodzin katolickich z 14 krajów europejskich. Organizacja ma status obserwatora przy Radzie Europy i jest członkiem Międzynarodowej Konferencji Organizacji Pozarządowych Rady Europy. FAFCE jest również częścią Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
„Ta rocznica jest okazją do świętowania 20 lat działań promujących rodzinę w Europie, a w szczególności w instytucjach europejskich” – powiedział Antoine Renard, który przewodniczy FAFCE od 2009 roku. Wskazał, że organizacja rozwijała się stopniowo i zaczynała od zgromadzenia kilku rodzin. W 1997 roku została założona federacja, która działa na rzecz rodzin i przyjaznej polityki rodzinnej. Renard wyraził wdzięczność wszystkim inicjatorom tego dzieła.
Europa stoi dzisiaj wobec wyzwania obrony i wzmacniania roli, miejsca i praw rodziny. Te zadania w przestrzeni politycznej i społecznej są ważniejsze niż kiedykolwiek indziej. FAFCE chce wnieść swój wkład w społeczeństwo, proponując rozwiązania sprzyjające europejskiej polityce pro-rodzinnej przy jednoczesnym poszanowaniu kompetencji poszczególnych państw w zakresie prawa rodzinnego. Przykładem była kampania „Głosuj na rodzinę 2014”uruchomiona przez FAFCE, która rozpoczęła się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Dziesiątki posłów podpisało wówczas manifest kampanii, w tym Antonio Tajani, obecny przewodniczący PE.
Renard przypomniał również, że działania FAFCE opierają się na nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego. Wspomniał, że ich praca inspirowana jest przesłaniem Matki Bożej Fatimskiej, a podczas wizyty w Rzymie organizacja zostanie powierzona Jej opiece. „Rodzina jest arcydziełem stworzenia, mamy nadzieję znaleźć inspirację i kontynuować nasze działania w tym duchu, a także przedstawiać relacje rodzinne jako wzór do budowania Europy i świata”.