Siostry Elżbietanki znalazły wczoraj w Oknie Życia maleńkiego chłopca – poinformowała w poniedziałek na swoim profilu społecznościowym prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.
Jak dodała prezydent, „to musiała być trudna decyzja, ale myślę, że wymagała również sporo odwagi”.
„Być może właśnie dzięki tej inicjatywie uratowano kolejne życie” – stwierdziła.
Dziecko – jak dowiedziała się PAP – zostało przekazane na oddział neonatologiczny szpitala w Ostrowie Wlkp.
„Zdaniem lekarzy chłopczyk jest z donoszonej ciąży, zdrowy i z wagą niewiele poniżej 3 kg” –powiedział rzecznik szpitala Adam Stangret.
Dodał, że noworodek pozostanie na obserwacji jeszcze przez kilka dni.
Zgodnie z procedurą siostry o pozostawionym dziecku poinformowały policję i ośrodek adopcyjny, który zawiadamia sąd. Tam wpływają dwa wnioski – o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Na tej podstawie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego, dzięki czemu chłopczyk – po wyjściu ze szpitala – będzie miał zapewnioną opiekę.
Z kolei policja wdraża czynności wyjaśniające w celu odnalezienia matki, by sprawdzić, czy nie zagraża jej niebezpieczeństwo, czy dziecko nie zostało porwane lub odebrane siłą.
W takich sytuacjach – jak zapewnia policja – wobec matki dziecka nie jest prowadzone żadne postępowanie. Ponadto w ciągu 3 miesięcy od pozostawienia noworodka w oknie matka może odebrać dziecko bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji prawnych.
Okno Życia przy ostrowskim Ośrodku Sióstr Elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na poduszce na ulicy. W ostrowskim oknie pozostawiono już troje dzieci.
Okna Życia to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala.
Ostrowskie Okno Życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w 2009 roku w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek. Kolejne powstało w 2015 roku w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.
Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39.