„Ciąża z nieznajomym” – łamanie praw dziecka na ekranie

/„Ciąża z nieznajomym” – łamanie praw dziecka na ekranie

„Ciąża z nieznajomym” – łamanie praw dziecka na ekranie

W następnym roku w duńskiej telewizji ma pojawić się nowe reality-show „Ciąża z nieznajomym”. W tym „eksperymencie telewizyjnym” wezmą udział osoby chcące stać się samotnymi rodzicami. Według twórców programu jest to odpowiedź na „społeczne zapotrzebowanie”.

 

Formuła show jest bardzo kontrowersyjna. Uczestniczki mają ustalić kryteria, jakie powinien spełniać ojciec ich dziecka, natomiast mężczyźni, którzy zgłoszą się do programu, po serii testów fizycznych i psychicznych będą „dopasowywani” do tych kobiet. Po poczęciu dziecka „para” ma podzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem, jednak nowa rodzina nie będzie wspólnie zamieszkiwać, rodzice pozostaną tzw. singlami.

 

„Społeczne zapotrzebowanie” przywoływane przez twórców programu to fakt, że coraz więcej dzieci, na skutek anonimowego dawstwa nasienia do procedury zapłodnienia in vitro, nie wie kim jest ich ojciec. Zaproponowana formuła show ma ograniczyć ten problem.

 

Produkcja ta jest jawnym łamaniem praw dzieci. Każde dziecko ma prawo do wychowywania się z obojgiem rodziców, a wszystkie instytucje i organizacje powinny kierować się zasadą dobra dziecka (art. 3. Konwencji o prawach dziecka). Sposób traktowania dzieci promowany przez „Ciążę z nieznajomym” jest przedmiotowy – dziecko staje się zachcianką i sposobem na zarobienie pieniędzy za udział w programie. Ponadto twórcy programu podkreślają, że dzięki niemu chcą odejść od tradycyjnego modelu rodziny.

 

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

By | 2017-11-27T13:53:25+01:00 poniedziałek, 27 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook