Ciekawostki Wyborczej – Czy szpitale i uniwersytety należą do „antyaborcyjnej międzynarodówki”?

/Ciekawostki Wyborczej – Czy szpitale i uniwersytety należą do „antyaborcyjnej międzynarodówki”?

Ciekawostki Wyborczej – Czy szpitale i uniwersytety należą do „antyaborcyjnej międzynarodówki”?

„Jeden z nas” w końcu zostało docenione na stronie Wyborcza.pl. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w ostatnim czasie jedynym kontekstem przywoływania naszej nazwy była ubiegłoroczna polska inicjatywa „Stop aborcji” i przedstawianie prezentującej ją w sejmie Joanny Banasiuk jako członka inicjatywy „Jeden z nas”. Tym razem jednak Wyborcza.pl odważniej poszła za ciosem i popuściła wodze fantazji.

 

Na stronie wyborcza.pl, opisującej powiązania zagraniczne Instytutu Ordo Iuris, znalazł się materiał filmowy z następującym tekstem:

 

„Ordo Iuris należy do międzynarodówki antyaborcyjnej – Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”. Zrzesza ona krajowe organizacje działające na rzecz ochrony życia, przeciw prawom mniejszości seksualnych i emancypacji kobiet.”

 

Trudno odnieść się do tego bez wspomnień o nieśmiertelnym Radiu Erewań, w którym według popularnego dowcipu na pytanie „Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?” odpowiadano „Tak, to prawda, ale nie samochody tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca i nie rozdają, tylko kradną.”

 

Najzabawniejsze jednak, że we wspomnianym 2-minutowym materiale wyświetlana jest bezpośrednio zawartość strony Jeden z nas – O nas, której nawet pośpieszny przegląd pozwala zobaczyć poziom dziennikarskiego warsztatu Wyborczej w całej okazałości.

 

Zacznijmy od obecnego tam w pierwszym zdaniu linku do strony Europejskiej Federacji ONE OF US, gdzie w odpowiedniej zakładce About-us – Members znaleźć można listę organizacji członkowskich. Nie trzeba chyba wspominać, że na liście tej próżno szukać jakiegokolwiek śladu „Ordo Iuris”. Żeby jednak zauważyć, że Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” jest bytem odrębnym, trzeba było rzeczywiście dojść aż do czwartego akapitu i jeszcze kliknąć w obecny tam link Inicjatywa. Jest tam opisana odrębna tożsamość prawna Inicjatywy, ale jest też skład Polskiego Komitetu Narodowego, gdzie wśród 12 innych nazwisk figuruje również Joanna Banasiuk. A „Ordo Iuris”? Również ani śladu. Podobnie jak jakiejkolwiek innej organizacji, gdyż zgodnie z prawem Europejską Inicjatywę Obywatelską mogą tworzyć wyłącznie osoby prywatne.

 

Ale może dziennikarska wnikliwość Wyborczej ma sens? Może warto przymknąć oko na niefortunne skróty myślowe? Może przynależność zatrudnieniowa takich czy innych osób ma znaczenie i powinna być kojarzona? Jeśli tak, pozostaje tylko ubolewać nad niedokładnością i niekonsekwencją szanownych redaktorów. Bo czy do „aborcyjnej międzynarodówki” nie należy też Uniwersytet w Białymstoku, na którym Joanna Banasiuk wykłada? A może również Szpital Św. Rodziny w Warszawie, którego dyrektor – prof. Bogdan Chazan – również należał do Komitetu? Przynajmniej w tej sprawie wątpliwości pozbyła nas niechlubna decyzja Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która bezpardonowo zwolniła Profesora po medialnej nagonce wokół odmowy wykonania aborcji. Ale co z wszystkimi mediami, w których publikuje red. Terlikowski? Może do „aborcyjnej międzynarodówki” załapałaby się przynajmniej zarządzana przez niego TV Republika?

 

Po cichu liczymy, że redaktorzy Wyborczej prędzej czy później nadrobią zaległości i opiszą „międzynarodowe imperium JEDEN Z NAS” w całej okazałości. Umieramy z ciekawości jakich jeszcze zagranicznych podmiotów jesteśmy tajemniczą centralą. Żałujemy też, że nie jesteśmy w stanie poinformować szanownych dziennikarzy, jakie wpływowe osoby podpisały się pod Inicjatywą (bo dlaczego by ograniczać się do członkostwa w Komitecie) i czy na tej liście znalazł się np. Viktor Orban lub Jarosław Kaczyński. Tymczasem na podstawie oficjalnych informacji zapewniamy, że Inicjatywę jednoznacznie poparli zarówno Benedykt XVI jak i Papież Franciszek.

 

Korzystając zaś z okazji, przypomnijmy raz jeszcze, że Europejska Inicjatywa Obywatelska z samej swojej natury stanowiła szeroki front wszystkich zgadzających się z postulatem, by Unia Europejska przestała finansować projekty związane z jakimkolwiek niszczeniem ludzkich embrionów. Natomiast powołana pół roku później polska Fundacja JEDEN Z NAS i zawiązana w roku kolejnym Europejska Federacja ONE OF US to już podmioty o określonej tożsamości, wyraźnej linii programowej i jednoznacznym wizerunku. Przykładem może być zebranie Zarządu Federacji z kwietnia 2016, gdzie wspólnym europejskim głosem skrytykowano podniesiony w Polsce postulat sankcji karnych w stosunku do kobiet, które dokonały aborcji. Przypominamy również, że jedynymi polskimi członkami Europejskiej Federacji pozostaje Fundacja JEDEN Z NAS oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa, zaś w Zarządzie Europejskiej Federacji jedynymi Polakami pozostają prezes Fundacji JEDEN Z NAS – Jakub Bałtroszewicz oraz eurodeputowany Marek Jurek.

 

Przyjmując zatem za dobrą monetę potęgę przypisywaną nam przez Wyborczą, traktujemy to jako życzenia, składając w niniejszym tekście serdeczne podziękowania. Zachęcamy również do codziennego śledzenia naszego portalu (www.jedenznas.pl) i kanałów społecznościowych, gdzie znaleźć można nie tylko najważniejsze aktualności bioetyczne z kraju i ze świata, ale również pełne ciepła i życzliwości przesłanie o pięknie ludzkiego życia od samego poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Michał Baran

Fundator i Członek Zarządu Fundacji JEDEN Z NAS

By | 2017-03-31T09:30:54+02:00 środa, 29 marca 2017|Federacja, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail