Co dzieje się w Sejmie z projektem „Zatrzymaj aborcję”?

by FUNDACJA JZN
Nie wiadomo na razie, kiedy projekt “Zatrzymaj aborcję” będzie omawiany w Sejmie. Termin pierwszego czytania nie został jeszcze wyznaczony – poinformowano KAI w Centrum Informacyjnym Sejmu.

Czekając na rozstrzygnięcie, Lewica zapowiada powrót do proaborcyjnych czarnych protestów, a działacze pro-life zachęcają do nagłaśniania wśród posłów poparcia dla obywatelskiego projektu.

“Największa inicjatywa pro-life w historii Polski ponownie w Sejmie! Wkrótce kolejne I czytanie i głosowanie w sprawie “Zatrzymaj aborcję”. Pisz, dzwoń, mailuj, zaczepiaj posłów na Facebooku, Twitterze i w realu. Niech koniecznie głosują przeciw zabijaniu dzieci. Dość eugeniki w polskim prawie” – zachęcają przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina na Twitterze.

Natomiast środowisko Lewicy, oprócz przypomnienia swoich proaborcyjnych postulatów, deklaruje także powrót do protestów znanych jako “czarne marsze”, które odbywały się w Polsce w 2016 i 2017 r.

Uwaga! Projekt ustawy “Zatrzymaj aborcję” został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Nie chowamy parasolek! Mówimy jasno, aborcja powinna być legalna do 12. tygodnia ciąży. Zapewnimy refundację nowoczesnej antykoncepcji, w tym tabletek „dzień po” – nawołuje Lewica.

22 listopada projekt “Zatrzymaj aborcję” otrzymał nr druku sejmowego 36 i skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu. To oznacza, że na początek zajmą się nim posłowie na posiedzeniu plenarnym i zdecydują, czy ma on być przedmiotem dalszej dyskusji w konkretnej komisji, czy też odrzucą go w całości na sali plenarnej. Mówi o tym art. 39 ust. 2 Regulaminu Sejmu.

KAI zwróciła się z prośbą o oficjalną informację do Centrum Informacyjnego Sejmu, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu “Zatrzymaj aborcję”. W odpowiedzi CIS przypomniał, że zgodnie z art. 13 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli pierwsze czytanie projektu ustawy wniesionego przez grupę obywateli odbywa się na posiedzeniu Sejmu.

Pierwsze czytanie, zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, musi się odbyć do 12 maja, wtedy upłynie sześć miesięcy od pierwszego posiedzenia nowej kadencji Sejmu.

W tle jest także spór o komisję polityki społecznej i rodziny. To w niej projekt “Zatrzymaj aborcję” leżał w poprzedniej kadencji. Nie zajęła się nim nawet specjalnie do tego powołana podkomisja nadzwyczajna. Jej członkowie nie spotkali się ani razu na formalnym posiedzeniu.

Na przewodniczącą komisji w bieżącej kadencji została wybrana (także głosami posłów PiS) posłanka Lewicy Magdalena Biejat, otwarcie domagająca się prawa do aborcji na życzenie. Po kilku dniach PiS zdecydował jednak, że ją z tej funkcji odwoła. Nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie, gdyż nie ma daty najbliższego posiedzenia komisji. Terminy prac komisji są zbieżne z posiedzeniami Sejmu, ale te nie zostały jeszcze ustalone przez Marszałka Sejmu.

“Zatrzymaj aborcję” jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez komitet inicjatywy ustawodawczej o tej samej nazwie. Projekt został złożony w Sejmie 30 listopada 2017. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się 850 tys. Polaków.

Źródło: ekai.pl

You may also like

Facebook