COVID-19 Q&A Czy do produkcji szczepionek wektorowych na COVID-19 zostały użyte specjalnie wyselekcjonowane, poddane w tym celu aborcji płody ludzkie?

by FUNDACJA JZN
Czy powinniśmy się zaszczepić na COVID-19? Jest to autonomiczna, niezależna decyzja każdego z nas, którą powinniśmy podjąć we własnym sumieniu. Żeby jednak mieć możliwość podjęcia roztropnej i niezależnej decyzji, warto wiedzieć, które informacje są prawdą, a które zwykłymi mitami. W naszej serii COVID-19 Q&A potwierdzamy fakty, rozwiewamy mity i odpowiadamy na Wasze pytania na temat wirusa SARS-CoV-2, szczepień i pandemii COVID-19.

 

Pytanie: Czy do produkcji szczepionek wektorowych na COVID-19 zostały użyte specjalnie wyselekcjonowane, poddane w tym celu aborcji płody ludzkie?

Odpowiedź: Nie, w celu produkcji szczepionek wektorowych na COVID-19 korzystano z istniejących od kilkudziesięciu lat gotowych linii komórkowych, a więc nie przeprowadzono w tym celu aborcji. Należy jednak mieć świadomość, że produkty opracowane przy użyciu linii komórkowych wyprowadzonych wiele lat temu z abortowanych czy utraconych podczas poronienia kilkunastotygodniowych ludzkich płodów używane są, choć brzmi to przerażająco, na co dzień przez nas wszystkich – a my nie mamy o tym pojęcia.

dr n. med. Monika Zazula, biolog molekularny, bioetyk

 


Problem zastosowania embrionalnych linii komórkowych w produkcji szczepionek jest jedną z najczęściej poruszanych dzisiaj kwestii, która rodzi wiele pytań i kontrowersji. Dlatego przedstawiona powyżej odpowiedź wymaga szerszego komentarza. Sytuacja z embrionalnymi liniami komórkowymi jest również skomplikowana etycznie i prawnie, stąd poszerzona odpowiedź będzie wymagać bardzo starannej analizy i dokładnego opisu. Nie można tego zrobić w zaledwie pojedynczym wpisie poruszającym rozmaite wątki tej sprawy.

Dlatego – dziękując naszym Czytelnikom za zadawanie tak interesujących i ważnych pytań – w najbliższych tygodniach przygotujemy serię artykułów dotyczących kwestii embrionalnych linii komórkowych w kontekście szczepionek na COVID-19. Będą to między innymi odpowiedzi na następujące pytania:

  • Skąd się wzięły embrionalne linie komórkowe, czy rzeczywiście pochodzą one z aborcji?
  • Do produkcji jakich szczepionek i w jakim celu używa się embrionalnych linii komórkowych?
  • Co tak naprawdę wiemy o tych liniach i o dzieciach, od których pobrane zostały tkanki?
  • Kooperacja ze złem, a może nie mamy wyjścia? Czy korzystanie z produktów opracowanych przy użyciu embrionalnych linii komórkowych jest moralnie akceptowalne?
  • Dlaczego embrionalne linie komórkowe to „żyła złota” i kto na tym korzysta?
  • Jakie produkty opracowano lub testowano przy użyciu embrionalnych linii komórkowych?
  • A na końcu odpowiemy na kolejne, bardzo ciekawe pytanie naszego Czytelnika: „Czy płody te musiały urodzić się w sterylnych warunkach i czy materiał musiał być pobrany, kiedy te dzieci jeszcze żyły? (przecież jeżeli te dzieci umarły, to nie można już było pobrać materiału, ponieważ był niezdatny”.

Mamy nadzieję, że odpowiedzi przygotowane przez naszego specjalistę wyjaśnią wiele wątpliwości nie tylko w kwestii szczepień na COVID-19, ale dostarczą bardzo ważnych informacji na temat pochodzenia embrionalnych linii komórkowych.

Zobacz także:

COVID-19 Q&A Czy szczepionki na COVID-19 powodują bezpłodność?

You may also like

Facebook