Czy jesteśmy wzorem dla Chorwacji w sprawie obrony dzieci nienarodzonych?

/Czy jesteśmy wzorem dla Chorwacji w sprawie obrony dzieci nienarodzonych?

Czy jesteśmy wzorem dla Chorwacji w sprawie obrony dzieci nienarodzonych?

Chorwacja od trzech dziesięcioleci debatuje nad nową ustawą aborcyjną. Kościół, konserwatywni politycy i aktywistki pro-life chcą zaostrzenia przepisów na wzór Polski – podaje portal wPolityce.pl cytując „Deutsche Welle”.

Najbardziej znana chorwacka działaczka pro-life, Željka Markić, nazwała ostatnią decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego „uznaniem dla przeświadczenia, że życie zaczyna się od poczęcia”.

To czyni z Polski „latarnię morską” dla innych krajów UE, jeśli chodzi o prawa dzieci i prawa człowieka – mówi szefowa stowarzyszenia „W imię rodziny” – podaje dw.com.

Ponadto, jak przekonuje „Deutsche Welle”, prawicowi politycy, Kościół i aktywiści pro-life inspirują się polską ustawą dot. aborcji. Prawo dot. aborcji w Chorwacji jest dużo bardziej liberalne niż w Polsce.

Przepisy z 1978 roku zezwalają Chorwatkom na aborcję do dziesiątego tygodnia ciąży – niezależnie od przyczyn i bez dodatkowych warunków. Taka jest teoria. W praktyce jednak realizacja tej ustawy nie jest taka prosta. W 2003 roku przepisy były nowelizowane i odtąd lekarze mają prawo do odmowy wykonania zabiegu ze względu na przekonania – przekonuje niemieckie medium.

W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, lewicowi aktywiści przekonują, że kobiety są stygmatyzowane z powodu aborcji i muszą jeździć do sąsiedniej Słowenii. Przedstawiciele środowisk konserwatywnych oraz pro-life chwalą decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

By | 2021-01-03T13:20:47+01:00 sobota, 02 stycznia 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail