Czy moje dziecko też będzie chore? Depresja u kobiet w ciąży wpływa na mózg dziecka

by FUNDACJA JZN
Zaburzenia zachowania i rozwoju oraz większe ryzyko depresji w młodym wieku – to możliwe objawy u dzieci, których mamy chorowały na depresję w ciąży.

Autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Journal of Neuroscience” zwrócili uwagę, że nawet jedna piąta kobiet doświadcza objawów depresji w trakcie ciąży. Do tej pory mało jest badań naukowych na ten temat i niewiele wiadomo, jak stan matki wpływa na płód.

Aby bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w organizmach nienarodzonych dzieci matek z depresją, naukowcy przebadali 54 pary kobieta-dziecko. Analizowano m.in. mózgi dzieci z pomocą techniki MRI. Metoda ta pokazuje siłę strukturalnych połączeń między różnymi regionami mózgu. Okazało się, że objawy depresji u matki wiązały się ze słabszymi połączeniami w istocie białej między regionami odpowiedzialnymi za przetwarzanie emocji.

Naukowcy wyjaśniają, że takie zmiany mogą prowadzić do kłopotów z regulacją emocji i są jednocześnie odpowiedzią na pytanie, dlaczego dzieci chorych matek same są bardziej narażone na depresję. Ponadto u chłopców zauważone zmiany w mózgu wiązały się z hiperaktywnością i zwiększoną agresją.

Tym samym badania pokazują, jak bardzo ważna jest pomoc, która uwzględni rozpoznawanie i leczenie depresji u kobiet w ciąży

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

You may also like

Facebook