Czy technika zdeklasuje człowieka?

by FUNDACJA JZN
Jeśli chcemy, by technika była na miarę człowieka, my sami musimy zadbać o nasze człowieczeństwo. Tymi słowami prezes Papieskiej Akademii Życia podsumował zakończone właśnie obrady sesji plenarnej tej Akademii. Były one poświęcone tematowi: „Robotyka. Osoby, maszyny i zdrowie”.

Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że temat ten budzi dziś wielkie zainteresowanie w różnych środowiskach. Rodzą się pytania o przyszłość człowieka, a przy tym świadomość, że życia nie można podporządkować logice samej tylko techniki.

„W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się nowe perspektywy rozwoju techniki, które wydają się naruszać bardzo delikatną granicę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – O ile do tej pory technika służyła człowiekowi, dziś istnieje ryzyko, że technika stanie się ważniejsza i w jakimś sensie zajmie miejsce człowieka. Stąd pilna potrzeba podjęcia refleksji nad tymi przemianami, które są przełomowe, bo chodzi w nich o sens ludzkiego życia. I tak jak dziś przekonujemy się o szkodach, jakie ponosi środowisko, stworzenie, o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu mórz, skażeniu środowiska, teraz grozi nam, że coś podobnego stanie się z człowiekiem, że straci swą podmiotową rolę. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do Watykanu ekspertów różnych dziedzin, aby zrozumieć, jak ważne jest, byśmy nie ulegali biernie perspektywie narzucanej przez technikę, lecz byli świadomi własnej odpowiedzialności”.

Krzysztof Bronk
Źródło: vaticannews.va

You may also like

Facebook