Czy za Argentyną pójdą inne kraje Ameryki Południowej? Konsekwencje legalizacji aborcji

by FUNDACJA JZN
Aborcja jest legalna tylko na Kubie, w Portoryko, Urugwaju oraz Gujanie. W Boliwii w 2018 roku dopuszczono aborcję w niektórych sytuacjach społecznych, zwłaszcza dla młodocianych matek. Obecnie dołączyła Argentyna. Co z pozostałymi krajami?

W Salwadorze, Hondurasie, Wenezueli, Nikaragui i Dominikanie zabicie dziecka poczętego jest całkowicie zakazane. W innych krajach Ameryki Południowej aborcja jest nielegalna, ale jest dozwolona w tzw. szczególnych przypadkach. W Peru tylko w sytuacji ratowania życia matki. W Chile od 2017 roku dopuszczono aborcję w sytuacji zagrożenia życia matki, gwałtu i przy wadach wrodzonych u poczętego dziecka. W Brazylii, która jest piątym największym państwem na świecie, przerwać ciążę można tylko, gdy jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki. Prawo w Kolumbii od 2006 roku jest podobne do chilijskiego.

W Meksyku trwa batalia w poszczególnych stanach, ale zabijanie nienarodzonych dzieci jest akceptowane tylko w Mieście Meksyk i stanie Oxaca.

Jak podaje portal Human Life International, potężne naciski zewnętrzne na kraje Ameryki Południowej, aby zalegalizowały zabijanie dzieci w łonach matek, są prowadzone najczęściej pod pretekstem reformowania systemu służby zdrowia oraz pomocy humanitarnej. Sprawy prowadzone są przez proaborcyjne organizacje międzynarodowe, a także rządy niektórych krajów (np. Szwecji, Kanady czy Wielkiej Brytanii) oraz niektóre agendy ONZ, np. Fundusz Ludnościowy czy Światową Agencję Zdrowia (WHO).

Choć zdaniem niektórych decyzja senatu Argentyny miała otworzyć drzwi do zmiany prawa w pozostałych państwach, to już pierwsze reakcje były zaprzeczeniem tej teorii. Kilka dni po tej decyzji Izba Deputowanych Parlamentu sąsiedniego Paragwaju uczciła nienarodzone dzieci żałobną minutą ciszy i tym samym dała wyraz swojej solidarności pro-life.

Również prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wyraził swój krytyczny stosunek co do legalizacji aborcji w Argentynie:

Niestety, Argentyna zatwierdziła aborcję do 14 tygodnia ciąży… Ubolewamy nad tym, ponieważ rozumiemy, że wiąże się to z zabiciem dziecka w łonie matki, bez względu na to, w jakim kraju się znajduje. I dodał: – Dopóki to zależy ode mnie, w Brazylii aborcja nigdy nie zostanie zatwierdzona.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Senat Argentyny przegłosował ustawę wprowadzającą aborcję na żądanie 38 głosami za, 29 przeciw i jednym wstrzymującym się. Ustawa została zatwierdzona przez izbę niższą Argentyny na początku zeszłego miesiąca. Pomimo powszechnego sprzeciwu ludności ustawa aborcyjna weszła w życie.

Źródło: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook