Decyzyjne DNA – polski wynalazek ma odmienić AI

by FUNDACJA JZN
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem specjalisty z Politechniki Gdańskiej opracował wzorowane na DNA algorytmy, które działają już w motoryzacji, czy bankowości. Teraz badacze pracują nad aplikacją do „spełniania marzeń”.

Grupa naukowców pod kierunkiem prof. Edwarda Szczerbickiego z Politechniki Gdańskiej i australijskiego Uniwersytetu w Newcastle pracuje nad programem, który ma pomagać w osiąganiu celów i realizacji marzeń.

Jak tłumaczą badacze, np. osoba, która będzie chciała rozpocząć studia, pogodzić je z pracą, życiem rodzinnym, czy emigracją, otrzyma osobisty plan działania.

„Aplikacja bazuje na kwestionariuszu wypełnionym przez użytkownika, doświadczeniach życiowych tworzącej ją społeczności i zmieniających się okolicznościach życia. Jest to w pewnym sensie interaktywny, inteligentny coach, który podpowie, zmotywuje i pomoże zbliżyć się do celu, a to wszystko w czasie rzeczywistym” wyjaśnia prof. Szczerbicki w doniesieniu na stronie Politechniki Gdańskiej.

Program opiera się na opracowanej przez badacza i jego kolegów technologii „decyzyjnego DNA”. Jego twórcy twierdzą, że może on wspomagać podejmowanie decyzji niemal w każdej dziedzinie.

Oparte na tym podejściu systemy pomogły już np. w znalezieniu najlepszych miejsc na instalacje geotermalne w Australii, wyborze optymalnego czasu serwisowania samochodów w Hiszpanii, wspierają też decyzje odnośnie udzielania kredytów ratalnych i inwestycyjnych w polskim sektorze bankowym.

To także duża szansa m.in. dla medycyny. Systemy takie mogą bowiem sprawnie wspierać diagnozy.

„Wielu osobom z chorobą Alzheimera można byłoby skutecznie pomóc, gdyby zostały zdiagnozowane wcześniej. W Hiszpanii przeprowadziliśmy badania na grupie 350 pacjentów. Okazało się, że algorytm, który zbiera dane takie jak wiek, styl życia, wyniki badań medycznych, i analizuje je zgodnie z koncepcją decyzyjnego DNA, jest w stanie wykryć chorobę wcześniej niż lekarz. Jest wiele obszarów medycyny, w których sztuczna inteligencja jest skuteczniejsza niż człowiek” – mówi prof. Edward Szczerbicki, cytowany na stronie internetowej uczelni.

Decyzyjne DNA ma sobie także doskonale poradzić z przetwarzaniem ogromnych ilości danych dostarczanych przez intensywnie rozwijany internet rzeczy.

Nazwa technologii wzięła się stąd, że naukowcy naśladują w niej procesy, które zachodzą właśnie w DNA.

„Decyzyjne DNA to metafora. To inspirowany biologią sposób zarządzania wiedzą. To próba odtworzenia w systemach sztucznych tego, co naturalne DNA robi w sposób zadziwiająco doskonały i niedościgniony” – wyjaśnia prof. Edward Szczerbicki.

Więcej informacji na stronach:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-11/dna-zakodowane-w-algorytmach-rozszerzy-mozliwosci-poznawcze

https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8883222

Marek Matacz / PAP – Nauka w Polsce

You may also like

Facebook