„Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę stało się dla nas okazją do podjęcia nowych inicjatyw skierowanych do młodszych i starszych, które miały za zadanie nieść pomoc, ale także aktywizować społecznie i promować szacunek do naszego kraju” – informuje Caritas Polska, w której programy związane z 100-leciem niepodległości włączyli się wolontariusze, seniorzy, młodzież i wiele innych osób.
„Pomagamy na 100” to wspólny program Caritas Polska i Jeronimo Martins S.A. – właściciela sieci sklepów „Biedronka”. Złożyły się na nią kampania społeczna z udziałem polskich 100-latków, program kart dla seniorów „Na codzienne zakupy”, program niemarnowania żywności „Spiżarnia Caritas” oraz „100 na 100” – 100 projektów diecezjalnych Caritas na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Projekty diecezjalne – 100 projektów na 100-lecie
100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski to inicjatywa, której głównym założeniem jest sfinansowanie 100 projektów wspierających zarówno wolontariuszy rozwijających umiejętności wsparcia osób potrzebujących jak również osoby potrzebujące, zagrożone wykluczeniem społecznym, poprzez budowę współpracy międzypokoleniowej.
W Archidiecezji Gdańskiej w ramach projektu „Tajemnice Ogrodu” seniorzy uczestniczyli w porannej gimnastyce z rehabilitantem oraz zajęciach manualnych. Była też okazja do spotkania o pierwszej pomocy z pielęgniarką oraz spotkania z dietetykiem i wolontariuszami z EVS, które dodało uczestnikom dużo energii i nowej wiedzy.
„Historia legendą utkana” to cykl spotkań z dziećmi, młodzieżą i seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi organizowany przez Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi koło Gliwic. Uczestnicy projektu zapoznali się z historią Śląska, a w szczególności Borowej Wsi. Mieli okazje poznać herb, stroje, tradycje i zwyczaje tego regionu, a także stworzyć własne mapy życia. Wyruszyli także, by zwiedzić zabytkowy kościół w Borowej Wsi.
„Tymowska Niepodległość ze Św. Urszulą Ledóchowską” – projekt zakłada integrację lokalnej społeczności wokół treści patriotycznych. Zorganizowane zostaną szkolenia, warsztaty i zajęcia o tematyce historycznej oraz z tradycyjnych tańców i pieśni, zawody sportowe oraz zajęcia dodatkowe, a także spacery na groby żołnierzy. Działania będą prowadzili lokalni działacze, nauczyciele i rodzice, a skierowane będą do dzieci i młodzieży – m.in. spektakl kukiełkowy pt. „Legenda o Smoku Wawelskim” czy zajęcia kulinarne – pieczenie i ozdabianie ciasteczek oraz tortilli.
Karta dla seniora
To program pomocy charytatywnej dla osób ubogich, potrzebujących, dotkniętych wykluczeniem socjalnym i społecznym, a w szczególności najuboższych seniorów. Głównym elementem programu jest karta płatnicza, która umożliwia zapłatę za zakupy w sieci sklepów Biedronka o wartości max. 200 zł miesięcznie. Celem programu jest wymierna, całoroczna pomoc finansowa dla ponad pięć tysięcy osób starszych, samotnych, potrzebujących, zamieszkujących małe miejscowości lub wsie, w których pobliżu znajduje się sklep Biedronka oraz aktywizacja społeczna tych osób. Program „Na codzienne zakupy” realizowany jest w okresie od 1 marca 2018 r. do 31 grudnia 2018 roku.
Spiżarnia Caritas
Ogólnopolski Program odbioru i dystrybucji pełnowartościowej żywności wycofanej ze sprzedaży Spiżarnia Caritas realizowany jest od marca 2017 roku przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas Diecezjalnymi. Program ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Produkty odbierane są ze sklepów i przekazywane do placówek Caritas oraz bezpośrednio dla osób potrzebujących. Drugim kanałem dystrybucji jest wydawanie żywności w postaci paczek w punktach wydawania żywności Spiżarnia Caritas lub w parafiach. W programie pomoc w postaci paczek i posiłków otrzymuje codziennie ok. 10 tysięcy osób.
W programie przekazywania żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia uczestniczy 30 Caritas Diecezjalnych oraz organizacje współpracujące, które deklarują gotowość odbierania i dystrybucji żywności z 500 sklepów sieci Biedronka. Wolontariusze i pracownicy Caritas odbierają ze wskazanych sklepów Biedronka żywność, która nie może zostać sprzedana ze względu na krótki termin przydatności do spożycia. Są to produkty pełnowartościowe, w tym mięso, ryby, nabiał, produkty garmażeryjne, pieczywo, owoce i warzywa. Średnia cena 1 kg przekazanej żywności przez sklepy Biedronki wynosi ok. 15 zł. Jeronimo Martins Polska S.A. jest głównym partnerem programu, w realizację programu angażują się kolejne sieci sklepów.
Kampania społeczna „100 sekund dobra”
Co znaczy być patriotą? Co tak naprawdę w życiu jest warte? Co znaczy walczyć o Ojczyznę w czasach pokoju? Jak żyć, by móc pod koniec ziemskiej wędrówki nie bać się spojrzeć sobie i innym w oczy? – między innymi na te i inne pytania odpowiedzieli bohaterowie: Pani Marianna, Pan Kazimierz, Pani Janina i Pan Jan z ponad 100-letnim stażem życia. W roku jubileuszu 100-lecia naszej wolności chcemy nie tylko oddać szacunek tym, którzy budowali naszą niepodległość, ale również tym, którzy tworzą przyszłość poprzez projekty aktywizujące i pobudzające integrację międzypokoleniową.
Bus Caritas u Papieża Franciszka
2 maja 2018 r. delegacja Caritas Polska pod przewodnictwem ks. Dyrektora Marcina Iżyckiego spotyka się z Papieżem Franciszkiem w Watykanie. To jedna z najdłuższych i najbardziej zaskakujących prywatnych audiencji Papieża Franciszka od początku jego pontyfikatu. Delegacja przyjeżdża Busem Caritas –tzw. Mobilną Ambasadą Niepodległej – aby uzyskać błogosławieństwo na dalszą drogę. Będzie ono towarzyszyć na trasie po 100 miejscowościach, która wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Atmosfera spotkania w niezwykłym miejscu – na placu pod Domem Świętej Marty w Watykanie – jest niezwykle ciepła. Dyrektor ks. Marcin Iżycki informuje Papieża o organizowanych w tym roku w Polsce obchodach rocznicy narodowej.
Mobilna Ambasada Niepodległej w trasie
Mobilna Ambasada Niepodległej – Bus Caritas odwiedza polskie regiony i diecezje zachęcając do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Jej trasa wiedzie przez 100 miejscowości w całej Polsce. Bus Caritas peregrynuje po Polsce z ikoną Maryi Współczującej z Aleppo, towarzyszą mu prelekcje, świadectwa i prezentacje dotyczące działań Caritas za granicą – zwłaszcza w Syrii – oraz w Polsce. Do dzisiaj Bus Caritas odwiedził ponad 20 diecezji i archidiecezji.