Dzieci poniżej 16 roku życia nie mają wystarczającej świadomości na podjęcie decyzji o zmianie płci

/Dzieci poniżej 16 roku życia nie mają wystarczającej świadomości na podjęcie decyzji o zmianie płci

Dzieci poniżej 16 roku życia nie mają wystarczającej świadomości na podjęcie decyzji o zmianie płci

Wysoki Trybunał Sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii orzekł, że stosowanie blokerów dojrzewania jest terapią eksperymentalną i w większości przypadków nie można ich podawać dzieciom, które próbują zmienić płeć biologiczną. Ponadto w takich przypadkach będzie wymagana zgoda sądu i konsultacja lekarska.

Orzeczenie to zostało wydane w sprawie wytoczonej przez Keirę „Quincy” Bell oraz panią A., matkę 16-letniej, autystycznej dziewczynki oczekującej na rozpoczęcie kontrowersyjnej terapii. Zarówno Bell, jak i pani A. wniosły sprawę przeciwko Tavistock and Portman NHS Trust, który prowadzi jedyny w Wielkiej Brytanii ośrodek zajmujący się identyfikacją płciową w rozwoju dzieci.

Wobec Bell, która obecnie ma 23 lata, w wieku 16 lat zastosowano blokery dojrzewania. Gdy miała 17 lat podano jej testosteron, a w wieku 20 lat przeprowadzono u niej mastektomię (usunięcie piersi).

Bell twierdzi, że ​​w klinice była traktowana jak „królik doświadczalny”, lekarze nie przeprowadzili właściwej oceny psychiatrycznej, a powinni byli mocniej kwestionować jej decyzję o staniu się mężczyzną.

W orzeczeniu sąd stwierdził, że aby dzieci mogły wyrażać zgodę na zastosowanie wobec nich terapii blokerami dojrzewania, musiałyby prawidłowo rozumieć natychmiastowe i długoterminowe skutki, w tym korelację pomiędzy lekami blokującymi dojrzewanie a hormonami stosowanymi w tzw. terapii transgenderowej.

Sąd orzekł, że: jest bardzo mało prawdopodobne, aby dziecko w wieku 13 lat lub młodsze mogło świadomie wyrazić zgodę na podanie mu preparatów blokujących dojrzewanie. Dodał też, że jest „wątpliwe”, aby dzieci w wieku 14 lub 15 lat mogły właściwie zrozumieć i ocenić powagę tego procesu. Dzieci w wieku 16 lat lub starsze są w Wielkiej Brytanii prawnie uznawane za „mające zdolność do wyrażenia zgody na leczenie”.

Ze względu na długoterminowe konsekwencje interwencji klinicznych oraz ponieważ proces ten jest precedensowy, sąd uznał, że lekarze przed rozpoczęciem leczenia 16-, 17-latków blokerami dojrzewania powinni zwracać się do sądu w celu dokładnego rozpoznania sprawy.

Do sprawy Bell dołączyła pani A, matka 16-letniej autystycznej dziewczynki, która jest obecnie na liście oczekujących na terapię transgenderową. Przed wydaniem orzeczenia przez sąd w rozmowie z BBC powiedziała: – Obawiam się – nie chodzi o to, co ona rzeczywiście przeżywa, ale po prostu źle to rozumie.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-12-06T23:58:40+01:00 niedziela, 06 grudnia 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook