„Dzień Kobiet z cytologią”

by FUNDACJA JZN
„Dzień Kobiet z cytologią” – pod takim hasłem w piątek Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ oraz Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy zapraszają na bezpłatne badania cytologiczne.

Zamiast kupować przysłowiowego kwiatka, lepiej zadbać o zdrowie ukochanej kobiety poprzez badanie cytologiczne. – Pacjentki wykonują te badania w wieku 25-59 lat raz na 36 miesięcy – mówi dr n. med. Tomasz Mierzwa.

I to całkiem za darmo, bez skierowania od lekarza. Wszystko w ramach akcji „Dzień Kobiet z cytologią” organizowanej w zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Dodatkowo pacjentki w wieku 50-69 lat mogą wykonać mammografię – wskazuje dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Na wyniki badań nie trzeba będzie długo czekać. – Wyniki badań są odsyłane do pacjentek na ich adres domowy, z jednoznaczną informacją, czy badanie jest prawidłowe czy nie – dodaje.

Okazji do przeprowadzenia takich badań jest wiele. Jednak – jak wskazują statystyki – chętnych kobiet do wykonania cytologii czy mammografii jest cały czas zbyt mało. – Ciągle jest taka negatywna tradycja i przekonanie, że jeżeli mi nic nie dolega i nic nie boli, to badać się nie potrzebuję. Jakże to błędna decyzja – wskazuje Tomasz Mierzwa.

Decyzja, która niesie za sobą przykre konsekwencje. A gra idzie o wielką stawkę. – O to, żeby wyleczyć te zmiany zanim wystąpi nowotwór złośliwy i wyleczyć je jak najmniejszym kosztem zdrowotnym pacjentki – mówi dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Stąd w trosce o zdrowie kobiet z okazji ich święta apel lekarzy specjalistów. – Nie czekajmy na takie objawy, zróbmy badanie profilaktyczne, przekonajmy się, czy wszystko jest dobrze – podkreśla dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Bo rak szyjki macicy co roku zbiera śmiertelne żniwo. – Jesteśmy niestety w ogonie Europy pod względem wykrywalności i zachorowalności na raka szyjki macicy – mówi lek. med. Józef Dziedzic.

W ogonie i to długim. Bo w porównaniu do średniej krajów Wspólnoty śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. A to jeden z najgorszych wyników w całej Europie. Stąd akcje profilaktyczne, jak chociażby ta w Bydgoszczy.

– Dzieje się dużo w tym kierunku, ponieważ działamy, staramy się jak najszersze grono pań zachęcić do badań profilaktycznych – wskazuje Józef Dziedzic. A te możliwe w piątek w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy w godzinach od 9:00 do 13:00.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook