Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

by

„Nie jestem ryzykiem. Jestem bratem, synem, przyjacielem”, „Mój głos, moja społeczność” – niosą dzisiaj przesłania osoby z trisomią 21 z całego świata. Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa, wiele z tych osób zabiera głos w obronie swoich praw – do edukacji, opieki zdrowotnej, pracy, do miłości, czy wreszcie prawa do życia.

 

Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa – 21.03. symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.

 

Co roku 21 marca organizowany jest w wielu krajach (w tym również w Polsce) szereg wydarzeń i imprez mających na celu promowanie prawa osób z zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które pokazują, iż życie z zespołem Downa mimo swojej odmienności, może być kolorowe i radosne.

 

W ubiegłym roku Fundacja Jerome’a Lejeune’a (Francja) oraz grupa Downpride (Holandia i Kanada), zaangażowane w walkę o równe prawa dla osób z zespołem Downa, wystąpiły z międzynarodową petycją przestrzegającą przed nowymi technikami badań prenatalnych, które po cichu łamią prawa człowieka. Wiele organizacji i osób przyłączyło się do petycji, zwracając się do międzynarodowych społeczności o odrzucenie prenatalanych badań przesiewowych mających na celu eliminację ze społeczeństwa osób z zespołem Downa. Ostatnie szokujące doniesienia z Islandii mówią, że w ciągu ostatnich 5 lat w tym kraju nie pojawiło się na świecie ani jedno dziecko z tą wadą – wszystkie zostały abortowane. Petycję do międzynarodowych władz można podpisać w dalszym ciągu na stronie akcji: Stop Discriminating Down.

 

W tegoroczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zaangażowali się młodzi z 42 krajów, którzy w kilkuminutowym filmie chcą przekazać światu, jak ważne jest, aby ich głosy zostały usłyszane i wysłuchane. Jako równi obywatele swoich krajów zachęcają państwowe władzy, aby wysłuchały ich obaw.

 

 

Do zadania sobie pytanie: „Jakie specjalne potrzeby mają osoby z zespołem Downa” zapraszają dzisiaj członkowie organizacji CoorDown – włoskiego stowarzyszenia zrzeszającego organizacje, których misją jest ochrona i promocja praw osób z trisomią 21.

 

 

Również z okazji dzisiejszego Dnia Osób z Zespołem Downa pragniemy ponownie dać głos najmłodszym, którzy pokazują i przypominają, że każde dziecko pragnie kochać i ma prawo do tego, by być kochane. Film został zrealizowany przez Fundacją „Jeden z nas” we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie.

 

 

 

 

You may also like

Facebook