Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

by FUNDACJA JZN
Solidaryzujemy się dziś z osobami z zespołem Downa i popularyzujemy wiedzę o trisomii 21. Data 21 marca nie jest przypadkowa. Wada polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa mają trzy chromosomy.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i pedagog, wskazała, że na całym świecie wiele dzieci jest zabijanych właśnie z powodu samego podejrzenia Zespołu Downa.

Dzieci podejrzewane o Zespół Downa nie mogą być już mordowane w łonach matek w Polsce.

– Są kraje, w których nie rodzą się dzieci z Zespołem Downa. Nie jest tak dlatego, że takich dzieci nie ma, ale dlatego, że wszystkie lub prawie wszystkie są zabijane przed narodzeniem. Światowy Dzień Zespołu Downa pomaga przypominać o człowieczeństwie ludzi chorych, że oni także zasługują na prawo do życia. W wielu miejscach na świecie świętuje się Światowy Dzień Zespołu Downa w oderwaniu od ochrony życia ludzi chorych przed urodzeniem. To szansa na to, aby obrońcy życia pokazywali wartość życia osób chorych i to, jak bardzo są zagrożone aborcją. W Polsce, przynajmniej oficjalnie, nie można już przed urodzeniem zabijać dzieci podejrzewanych o Zespół Downa, ale wiemy, że wiele osób próbuje to robić nielegalnie – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W ramach Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane są inicjatywy mające na celu solidaryzowanie się z osobami cierpiącymi na chorobę. Jedną z nich jest zamieszczanie w sieci zdjęć w kolorowych skarpetach nie do pary. Ma to symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.

Źródło: radiomaryja.pl 

You may also like

Facebook