E. Rafalska: Projekt „Za życiem” jest wstępem do większego programu

by

Projekt „Za życiem” to tylko pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu  – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 

W myśl projektu rodzice, którym urodzi się chore dziecko, otrzymają jednorazowe świadczenie w  wysokości 4 tys. zł. „Mamy świadomość tego, że żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia rodzin, którym rodzi się ciężko chore dziecko. Nasz rząd mówi jednak tym rodzinom, że o nich pamiętamy. Chcemy im pomóc w tej trudnej sytuacji i pracujemy nad przygotowaniem takiego programu. Ta ustawa to ramy prawne, które otwierają możliwości innych działań” powiedziała Elżbieta Rafalska.

 

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, przedstawiając na konferencji prasowej założenia projektu podkreślił, że żadna rodzina nie zostanie sama. „Pełen dostęp badań prenatalnych, opieka psychologiczna na każdym etapie – od momentu zaistnienia wiedzy do dorosłości dziecka i później w wieku starszym – hospicja prenatalne, koordynacja już u lekarza opieki podstawowej. Chcemy zapłacić lekarzowi czy też położnej, żeby zajęli się koordynacją zdarzeń.[…] Taka rodzina nie będzie sama, będzie miała przewodnika po systemie” zaznaczył Jarosław Pinkas.

 

Koszt ustawy „Za życiem” to 152 mln zł. Powstanie programu premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października. Sejm odrzucił wówczas obywatelski projekt ustawy zakazujący zabijania dzieci nienarodzonych i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się tzw.  aborcji.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook