E. Rafalska: „Wzrost urodzeń to już tendencja”

/E. Rafalska: „Wzrost urodzeń to już tendencja”

E. Rafalska: „Wzrost urodzeń to już tendencja”

„Rodziny czują się w Polsce coraz bezpieczniej; myślę, że wzrost liczby urodzeń jest już tendencją” – powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do danych Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie urodzeń.

 

Według GUS, w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najlepszym miesiącem w 2017 r., jeśli chodzi o urodzenia, był maj. W tym czasie na świat przyszło 36 tys. dzieci. Nieco gorszy był marzec, w którym urodziło się 34,7 tys. maluchów.

 

Minister zwróciła uwagę, że od listopada ubiegłego roku, z wyjątkiem kwietnia (w porównaniu z danymi z 2016 r.), stale wzrasta liczba urodzeń w Polsce. „Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Ale w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów” – mówiła szefowa MRPiPS.

 

Jak zaznaczyła, byłaby zadowolona, gdyby udało się w 2017 r. przełamać barierę 400 tys. urodzeń. „Przed nami dane z miesięcy, które charakteryzują się większą liczbą urodzeń. Spodziewam się, że w lipcu i sierpniu może być większy wzrost niż w czerwcu. Jestem ciekawa, ile dzieci jest już w drodze” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

 

Według szefowej MRPiPS Polacy są bardzo rodzinnym narodem. „W badaniach pokazujemy, że chcemy mieć liczniejsze rodziny niż obecnie; że cenimy sobie rodzinność i dzieci. Ale zawsze były te obawy o poczucie zagrożenia na rynku pracy. Obawy przed pogorszeniem sytuacji materialnej, niewysokie zarobki” – stwierdziła.

 

Zwróciła uwagę, że obecnie w Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny. „Jest bardzo dobra sytuacja gospodarcza. Mamy świetną sytuację na rynku pracy. Ludzie śmiało zmieniają pracę. Stawiają oczekiwania płacowe, czują się bezpiecznie na rynku pracy. To zostało wsparte silnymi działaniami polityki rodzinnej” – mówiła minister.

 

„Mamy wysokie świadczenie, jedno z wyższych w Europie. Nakłady na politykę rodzinną wzrosły do ponad 3 proc PKB. Poprawiamy opiekę nad małymi dziećmi, to poprawia dostępność kobiet do miejsc pracy. To wszystko ważne czynniki dla młodych rodzin” – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

 

Jak podkreśliła, coraz mniej rodzin decyduje się też na opuszczenie kraju. „Są też pewne oznaki powrotów. Tu można dobrze zarabiać, tu mamy porównywalne benefity na dzieci” – wskazała minister Elżbieta Rafalska.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

By | 2017-08-28T12:06:20+02:00 poniedziałek, 28 sierpnia 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail