Włoscy protestanci opowiadają się za eutanazją

/Włoscy protestanci opowiadają się za eutanazją

Włoscy protestanci opowiadają się za eutanazją

Włoscy protestanci przymierzają się do oficjalnego uznania eutanazji. Na odbywającym się w ubiegłym tygodniu synodzie Kościołów waldensów i metodystów w Torre Pellice pod Turynem przedstawiono dokument komisji biomedycznej tych wspólnot, który opowiada się za uznaniem moralnej dopuszczalności eutanazji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie się dopiero za rok. Jest jednak mało prawdopodobne, by dokument o eutanazji został odrzucony. W samej komisji został bowiem przyjęty zdecydowaną większością głosów.

 

Ponadto waldensi już od dawna systematycznie oddalają się od Ewangelii życia i rodziny. Waldensi i metodyści uznają i błogosławią związki gejowskie, a także zamierzają zobowiązać wspólnoty i wierzących do promowania praw mniejszości seksualnych. „W ten sposób dostosowujemy się do przemian, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie” – wyjaśnia Eugenio Bernardini, przewodniczący Stołu Obrad Waldensów, czyli naczelnej rady tej wspólnoty. Warto zaznaczyć, że we Włoszech pomimo niewielkiej liczby członków waldensi zyskują wielki rozgłos w mediach. Są bowiem prezentowani jako alternatywna dla katolicyzmu wizja chrześcijaństwa.

 

Decyzje włoskich waldensów i metodystów w sprawie eutanazji i związków jednopłciowych kładą się cieniem na relacjach ekumenicznych. Franciszek podjął w ostatnich latach wielkie starania o uzdrowienie relacji z waldensami. Przed dwoma laty jako pierwszy w historii papież złożył wizytę w ich świątyni, a przed rozpoczęciem synodu skierował do nich przesłanie. Wyrażał w nim życzenie, aby wzajemne relacje stawały się coraz bardziej żywe i braterskie. Apelował przy tym, by chrześcijańskie świadectwo nie ulegało logice świata.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

By | 2017-08-28T12:06:41+02:00 poniedziałek, 28 sierpnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail