Farmakologiczna aborcja w drugim trymestrze ciąży. Takie eksperymenty mają być przeprowadzane w Kolumbii. Program jest sponsorowany m.in. przez Gynuity Health Projects, która podejmuje prace nad rozszerzeniem aborcji farmakologicznej (nazywanej fałszywie medyczną).
Przygotowywany eksperyment na kolumbijskich kobietach oficjalnie ma na celu:
„ocenę bezpieczeństwa, akceptowalności i wykonalności skróconej ambulatoryjnej aborcji medycznej (farmakologicznej) w 13–18 tygodniu ciąży. Ma również na celu wypracowanie procedur dla pracowników służby zdrowia w świadczeniu usług związanych z późną opieką aborcyjną”.
W rzeczywistości aborcja farmakologiczna to co najmniej dwie, a często więcej tabletek. Eksperyment w Kolumbii ma polegać na podawaniu doustnie „pojedynczej dawki (200 mg) pigułki aborcyjnej (RU-486), a następnie 24-48 godzin później podjęzykowo 400 μg silnego środka skurczowego, jeszcze przed przybyciem do placówki prowadzącej eksperyment. Środek ten ma być podawany co trzy godziny podjęzykowo, aż do poronienia.
Wmawia się kobietom, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, zachowuje pełną prywatność i tylko krwawienie będzie trochę większe niż normalna miesiączka. Prawda jest inna. Powikłania są bardzo częste i bardzo niebezpieczne dla kobiety. Zdarzają się krwotoki, zaleganie martwego płodu, stany zapalne. Nawet przypadki zgonów. Często sprawa kończy się łyżeczkowaniem macicy w szpitalu, gdzie trzeba szybko ratować życie kobiety.
Eksperyment w Kolumbii jest już w pełni przygotowany. Zorganizowano system zakładania placówek aborcyjnych na zasadzie franczyzy i przygotowano olbrzymie wsparcie finansowe.
Jak czytamy na stronie polskiego serwisu Human Life International Polska, rodzi się pytanie, czy będzie to możliwe do realizacji ze względu na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego Kolumbii, który nie rozszerzył prawa do aborcji. Biznes aborcyjny był już zupełnie pewny swojego zwycięstwa i przygotował cały system wsparcia. Eksperyment przewiduje prowokowanie poronienia także w drugim trymestrze ciąży, co pozostaje w Kolumbii nielegalne. Usiłowanie, aby aborcję farmakologiczną (fałszywie nazwaną obecnie medyczną) prowadzić metodą podziemia aborcyjnego jest w przypadku późnych aborcji trudne do realizacji, gdyż wymaga ingerencji chirurgicznej, którą trudno ukryć.
Portal zaznacza jednak, że należy się spodziewać potężnej propagandy reklamującej pigułkę, która „szybko i łatwo doprowadzi do poronienia” – przez telefon i przez Internet, ale do 10 tygodnia ciąży. To nadal w Kolumbii nielegalne, ale trudne do zablokowania.