Episkopat Brazylii broni godności i nietykalności ludzkiego życia

/Episkopat Brazylii broni godności i nietykalności ludzkiego życia

Episkopat Brazylii broni godności i nietykalności ludzkiego życia

Atmosferę wielkopostnego zamyślenia po raz kolejny zakłócali w Brazylii zwolennicy tzw. „legalnego” przyzwolenia na zabijanie dzieci w łonie matek. Biskupi wyrazili sprzeciw wobec podjęcia w Najwyższym Trybunale Federalnym kolejnych starań o depenalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. 6 kwietnia arcybiskup Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta skierował apel do wiernych, dając wyraz zaniepokojenia brakiem poszanowania ludzkiego życia. Zachęcił, aby obywatele w sposób pokojowy wyrażali swoją opinię w obronie ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, korzystając z praw demokratycznych i wolności cywilnej, jakie gwarantuje im konstytucja.

 

Do jego zdecydowanego głosu dołączyło prezydium episkopatu, które 11 kwietnia opublikowało oficjalną notę zatytułowaną: „W obronie życia przeciw aborcji”. Biskupi ponownie potwierdzają zdecydowane i jasne stanowisko Kościoła w „obronie integralności, nietykalności i godności ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci” i potępiają „wszelkie inicjatywy, jakie pretendują do zalegalizowania aborcji w Brazylii”. „W tym czasie głębokiego kryzysu politycznego i ekonomicznego Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii angażuje się w obronie najsłabszych członków społeczeństwa, zwłaszcza ubogich – czytamy w tym dokumencie. – Nienarodzeni znajdują się wśród tych najbardziej bezbronnych i potrzebujących ochrony. Z tym samym zaangażowaniem etycznym i chrześcijańskim odrzucamy antydemokratyczne postawy, które depczą prawa Kongresu Narodowego i wymagają się od Federalnego Najwyższego Trybunału tego, co mu nie przysługuje, a mianowicie ustanawiania prawa” –  piszą brazylijscy biskupi.

 

Po raz kolejny prezydium episkopatu Brazylii zabrało zdecydowany głos w obronie godności i nietykalności ludzkiego życia. „Prawo do życia obowiązuje w całości, gdy chodzi o człowieka osłabionego podeszłym wiekiem, chorego w fazie terminalnej, osobę z jakąkolwiek wadą, dziecko nowo narodzone i także takie, które jeszcze się nie narodziło” – podkreślają biskupi w swoim dokumencie. Przypominają, że „trzeba promować szacunek dla życia i godności kobiet, aby przezwyciężyć przemoc i dyskryminację, na skutek których one cierpią najwięcej”. Kościół pragnie przygarnąć z miłosierdziem i otoczyć opieką duszpasterską kobiety, które doznały cierpienia na skutek smutnego doświadczenia aborcji. „Społeczeństwo jest dłużnikiem kobiety, szczególnie wówczas, kiedy wypełnia ona zadanie macierzyństwa” – stwierdzają sygnatariusze wspomnianej noty.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

By | 2017-04-18T15:51:15+02:00 wtorek, 18 kwietnia 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail