Eutanazja dzieci w Belgii

/Eutanazja dzieci w Belgii

Eutanazja dzieci w Belgii

Z raportu opublikowanego przez CFCEE – komisję, która reguluje w Belgii kwestie eutanazji, wynika, że w latach 2016-2017 przeprowadzono w tym kraju eutanazję trzech nieletnich: dwóch chłopców w wieku 9 i 11 oraz 17-latka.

 

Każde dziecko o eutanazji miało zdecydować samo, a ich decyzje zostać zaakceptowane przez rodziców. Belgia jest jedynym krajem na świecie, który pozwala na eutanazję dzieci bez względu na wiek. Prawo to obowiązuje od 2014 roku. Na eutanazję dzieci zezwala też Holandia, jednak od 12. roku życia.

 

Decyzja Belgii o zezwoleniu na eutanazję nieletnich pacjentów wywołała liczne kontrowersje w kraju i za granicą. Według belgijskich biskupów, nowe prawo to „krok za daleko”. Te przepisy skrytykowała też grupa 162 belgijskich pediatrów, która w oświadczeniu stwierdziła, że w obecnych czasach medycyna jest w stanie doskonale kontrolować fizyczny ból lub niepokój przed zbliżającą się śmiercią. Innego zdania jest szef belgijskiej komisji ds. eutanazji Wim Distelmans, który stwierdził, że nie należy odmawiać dzieciom „prawa do godnej śmierci”.

 

Jak podają dane opublikowane w raporcie, w latach 2016-2017 w Belgii wykonano w sumie 4337 eutanazji. Liczba ta ma z roku na rok tendencję rosnącą. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba przypadków eutanazji w Belgii wzrosła prawie pięciokrotnie. W 2007 roku było jej 495 przypadków, a w 2017 roku – 2309.

 

Źródło: www.mp.pl oraz www.pro-life.pl

By | 2018-10-02T14:35:49+02:00 czwartek, 23 sierpnia 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail