Eutanazja w “praworządnych” czasach. Liczby w Holandii obrazują łamanie praworządności

/Eutanazja w “praworządnych” czasach. Liczby w Holandii obrazują łamanie praworządności

Eutanazja w “praworządnych” czasach. Liczby w Holandii obrazują łamanie praworządności

– Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem milczy się, gdy w krajach europejskich jest wprowadzana eutanazja osób, w tym – chorych, które nie mogą wyrazić swojego sprzeciwu – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Na temat eutanazji i aborcji rozmawiano podczas seminarium naukowego “Eutanazja w »praworządnych« czasach”, które zostało zorganizowane przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości z okazji przypadającej 10 grudnia 72. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Wiceminister w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na “rażące nieprzestrzeganie praw człowieka w Europie Zachodniej, szczególnie w ustawodawstwie Niderlandów”. Podkreślił, że Polska jest bezpieczną przystanią w Europie i stoi na straży wartości. Przykładem jest decyzja polskiego sądu dotycząca azylu dla autystycznego chłopca i jego rodziny. Jak mówił wiceminister, sąd stwierdził rażące pogwałcenie praw i wolności chłopca, Martina i jego rodziców, ponieważ chłopcu groziłaby eutanazja wbrew woli jego samego i jego rodziców, a rodzicom – pozbawienie praw rodzicielskich. – I to jest realne zagrożenie dla praworządności, dla wolności obywateli, a Polska stanęła w roli obrońcy tych fundamentalnych wartości – mówił Marcin Romanowski.

– Przykład Holandii, gdzie w zeszłym roku dokonano 6 tysięcy przypadków eutanazji, pokazuje, że ponad jedna czwarta eutanazji nie jest w ogóle rejestrowana, więc zakładamy, że ta liczba jest większa. To jest ponad 4 procent wszystkich zgonów – mówił wiceminister.

Przypomniał także, że w październiku w ustawodawstwie niderlandzkim wprowadzono prawo do eutanazji do 12. roku życia chorych dzieci, a także osób z demencją starczą.

Źródło: polskieradio24.pl
By | 2020-12-17T20:22:46+01:00 czwartek, 17 grudnia 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail