Finał dziecięcego konkursu pro-life

by FUNDACJA JZN
Rozstrzygnięty został konkurs pro-life dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 3500 uczestników. Nadesłali oni 2761 prac.

1 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 odbyło się w formie online ogłoszenie wyników IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina”, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Konkurs ten zachęca rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny w ich życiu. Podkreśla znaczenie rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka. Rozwija również talenty plastyczne dzieci. Rozgrywa się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci z klas I–III szkół podstawowych.

Galę poprowadziła dr Kinga Wenklar, specjalista ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Do uczestników konkursu, ich rodziców i nauczycieli zwrócił się Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka: – Drogie dzieci, oglądając nadesłane na konkurs prace zobaczyłem opisy waszych rodzin: szczęśliwych, kochających się, pełnych czułości, wsparcia i bezpieczeństwa. To wspaniałe świadectwa miłości waszych rodziców i rodzeństwa do was. Pokazują one jak silne więzi i uczucia łączą rodzinę. Mówi się, że przyjaciele przychodzą i odchodzą, a rodzina jest do końca życia. To prawdziwe powiedzenie. Róbmy wszystko, aby więzi w naszych rodzinach były jak najsilniejsze. Abyśmy zawsze się kochali, spędzali z sobą dużo czasu i rozmawiali ze sobą. Abyśmy mieli do siebie cierpliwość i zrozumienie. Przed wami trudny, ale też i piękny okres wychowania i dorastania. Mam nadzieję, że w tym okresie będziecie pamiętać, że wasi najbliżsi zawsze was kochają i chcą dla was jak najlepiej. Ufam, że te prace będą wam o tym przypominać. W trudnych chwilach przypomnijcie sobie o przesłaniu swojej pracy i postarajcie się wyciągnąć rękę na zgodę. Jeszcze raz gratuluję wam wspaniałych prac, a waszym nauczycielom i rodzicom bardzo dziękuję za zachęcenie was do refleksji nad wartością rodziny. 

W konkursie wzięło udział 3500 uczestników. Dzieci nadesłały łącznie 2761 prac. Ze szkół podstawowych przysłano 1084 prace, z czego 1055 było indywidualnych i 29 zbiorowych. Z przedszkoli nadesłano 1677 prac, w tym 1610 indywidualnych i 67 zbiorowych. Konkursowicze wykazali się wieloma talentami plastycznymi, dużą kreatywnością i wyobraźnią. Stworzyli prace różnymi technikami. Znalazły się wśród nich m.in. prace przestrzenne, książeczki, wydzieranki, rysunki, prace wykonane z plasteliny, modeliny, bibuły czy kamyków. 

Dzieci przedstawiły swoje rodziny. Uwieczniły na pracach rodziców, rodzeństwo, dziadków, ciocie i wujków, chrzestnych. Nie zapomniały również o swoich psach i kotach. Pokazały swoje rodziny m.in. w czasie pikników, rodzinnych uroczystości, jazdy na rowerach, uprawiania różnych sportów, chodzenia po górach, pływania łódką, latania balonem i spacerów. Stworzyły portrety rodzinne, w tym przedstawiające ich, rodziców i rodzeństwo w strojach ludowych. Narysowały swoje mamy oczekujące na narodziny ich rodzeństwa. Koncentrowały się na pokazaniu miłości łączącej ich mamy, ojców, braci i siostry. Część dzieci opowiedziała o utraconym rodzeństwie, przedstawiając je jako aniołki patrzące na rodzinę z nieba. Pojawiły się prace zawierające motywy dotyczące wojny toczącej się obecnie na Ukrainie. Niektóre dziecięce dzieła dotykały tematu niepełnosprawności i wielopokoleniowych rodzin.  

Patronat honorowy nad IV Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina” objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Nagranie transmisji z wydarzenia można obejrzeć na stronie www.pro-life.pl, fanpage’u Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i na kanale stowarzyszenia na YouTube.

Nazwiska wszystkich laureatów i wyróżnionych w kategoriach przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich prace znajdują się na stronie www.pro-life.pl.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life. Obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania dziecka z niepełnosprawnością. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

ag / PSOŻCz

You may also like

Facebook