Finlandia – debata na temat eutanazji

by

Grupa fińskich rzeczników eutanazji przedstawiła w parlamencie projekt obywatelski poparty wymaganą ilością 50 tys. podpisów.

 

Pro-eutanatyczne lobby o nazwie Exitus działa w Finlandii od lat 90. ubiegłego stulecia. Przedstawiony model inicjatywy obywatelskiej zawiera propozycję ustawy, według której eutanazja byłaby dozwolona w przypadku osób cierpiących z powodu nieuleczalnej choroby z prawdopodobieństwem zgonu w niedługim czasie. Rzecznikiem inicjatywy jest Esko Olavi Seppanem, były parlamentarzysta z ramienia lewicowej partii Left Alliance, członek Parlamentu Europejskiego w latach 1996-2009.

 

Fińskie Towarzystwo Medyczne sprzeciwia się inicjatywie. Jako argument przedstawia opinię większości lekarzy opieki paliatywnej, którzy podkreślają, że traktowanie eutanazji jako jedynego słusznego rozwiązania dla cierpiących przestanie być przez nich brane pod uwagę, gdy na swej drodze spotkają profesjonalnych i oddanych swojej pracy opiekunów, co może się wydarzyć tylko wtedy, jeśli większy nacisk położony zostanie na kształcenie teoretyczne i praktyczne osób zajmujących się pacjentami w stanach terminalnych.

 

Finns, druga co do wielkości partia w parlamencie, stanowczo odrzuca możliwość poparcia pro-eutanatycznego projektu ustawy.

 

Źródło: www.bioedge.org

You may also like

Facebook