Jak podała katolicka agencja CNA, „co najmniej jedna kobieta zginęła w wyniku stosowania Essure, po tym, jak w jej narządach rodnych rozwinęła się martwica”. Ponadto wkładka sterylizacyjna produkowana przez firmę Bayer ma być przyczyną około 300 przypadków śmierci płodów i martwych urodzeń.
Do amerykańskich sądów masowo zgłaszane są roszczenia o odszkodowania w związku z poważnymi skutkami ubocznymi stosowania metalowego implantu. Niemiecka firma farmaceutyczna Bayer ma zapłacić 1,6 miliarda dolarów, by rozstrzygnąć spory sądowe związane ze stosowaniem „trwałego urządzenia antykoncepcyjnego”, czyli wkładki sterylizacyjnej.
Bayer w komunikacie prasowym poinformował, że firma osiągnęła porozumienie z kancelariami prawnymi powodów, aby rozwiązać około 90 procent z prawie 39. tys. pozwów, jakie napłynęły w związku z „rzekomymi obrażeniami” wynikającymi ze stosowania implantu Essure™.
Okazuje się, że w niektórych przypadkach implanty pękały i zaczęły wędrować po całym ciele, kobiety musiały poddać się histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy). Inne doświadczyły ekstremalnych reakcji alergicznych na metalową wkładkę wykonaną ze stopu niklowo-tytanowego. Wiele uskarżało się na bóle głowy i zaburzenia nastroju, część kobiet doświadczyła ciąż pozamacicznych.
W 2018 roku firma zaprzestała sprzedaży urządzeń Essure na terenie USA. Bayer określił to jako „dobrowolną decyzją biznesową”, która nie miała związku z bezpieczeństwem i skutecznością implantu. Wstrzymanie sprzedaży implantu na rynku amerykańskim to rezultat nacisku agencji rządowej Żywności i Leków (FDA), do której napłynęły liczne skargi kobiet informujących o swych niepokojących reakcjach na Essure.
Implant produkowany przez Bayer miał być alternatywą dla zabiegu chirurgicznego powodującego sterylizację kobiet – tzw. podwiązania jajowodów, polegającego na zaciskaniu i zgniataniu jajowodów.