Greccy naukowcy z jednej z klinik płodności w Atenach przeprowadzili próbę kliniczną na grupie 30 kobiet po menopauzie, w wieku od 46 do 49 lat, które pragną urodzić dziecko. Jej celem było cofnięcie skutków menopauzy u tych kobiet i przywrócenie im cyklu menstruacyjnego. Do jajników kobiet wstrzyknięto osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) w celu stymulacji rozwoju komórek macierzystych obecnych w jajnikach i procesu regeneracji tkanek (ta technika jest już wykorzystywana w ortopedii do leczenia urazów kończyn).
Naukowcy podają, że na ten moment wydaje się, iż technika zadziałała u dwóch trzecich pacjentek: „Obserwujemy zmiany modeli biochemicznych, przywrócenie menstruacji oraz formowanie się komórki jajowej”. Zespół jest jednak ostrożny. „Potrzebne są szersze badania, zanim będziemy mogli potwierdzić skuteczność tego leczenia” wyjaśnia Konstantinos Sfakianoudis, główny autor badania.
U jednej z pacjentek w wieku 40 lat, która przeszła menopauzę już pięć lat temu, cykl menstruacyjny powrócił 6 miesięcy po przeprowadzeniu leczenia. Zostały od niej pobrane dwie komórki jajowe, a następnie zapłodnione nasieniem jej męża, co otworzyło drogę do przyszłej implantacji.
Niektórzy brytyjscy naukowcy krytykują brak bezpieczeństwa tych badań, podkreślając, że w pierwszej kolejności powinny zostać przeprowadzone testy na zwierzętach. Ich zdaniem greccy badacze powinni przede wszystkim sprawdzić, czy uzyskane komórki jajowe mają zdolność przeżycia.
Jednak poza kwestią skuteczności metody, która pozostaje jeszcze do udowodnienia, ważną kwestią jest aspekt etyczności tej praktyki: rodzą się pytania o to, czy mamy prawo do przesuwania granic nakładanych przez samą naturę oraz o to, jaki wiek jest odpowiedni do tego, by urodzić dziecko.
Oprac. Katarzyna Wójcik
Źródło: www.genethique.org