Historia zdjęcia: od dramatu wojny do łańcucha solidarności

by FUNDACJA JZN
Jedno zdjęcie, wykonane w obozie dla syryjskich uchodźców w Turcji, poruszyło tysiące ludzi i dało początek niezwykłemu łańcuchowi solidarności. Przedstawia ono pięcioletniego chłopca, który urodził się bez kończyn, jak uśmiecha się do swojego taty, który stracił nogę podczas wybuchu. Obydwaj przyjechali właśnie do Włoch, gdzie otrzymają specjalistyczną pomoc, a cała pięcioosobowa rodzina szansę na lepsze życie.

Zdjęcie, wykonane przez tureckiego fotografa Mehmeta Aslana, zdobyło w Sienie prestiżową nagrodę fotograficzną na International Photo Awards 2021. I właśnie to włoskie miasto stanie się teraz nowym domem dla syryjskiej rodziny. Pomoc stała się możliwa dzięki organizatorom festiwalu, którzy zainicjowali zbiórkę funduszy oraz lokalnej Caritas, która wzięła rodzinę pod swoje skrzydła i władzom Włoch, które przyznały im wizy humanitarne.

Chodzi o małego Mustafę, który wraz z tatą Munzilem i mamą Zeibabą oraz dwojgiem młodszego rodzeństwa rozpoczynają właśnie nowe życie. Munzil al-Nazzal został ranny w zamachu bombowym na jednym z targów w Idlibie. Robił w tym czasie zakupy. W wyniku tego zdarzenia stracił prawą nogę. Powikłania dotknęły także jego żonę, która będąc wtedy w ciąży nawdychała się gazu bojowego, czego dramatycznym skutkiem było urodzenie synka z rzadką wrodzoną wadą zwaną tetra-amelią, czyli brakiem wszystkich czterech kończyn. Zarówno ojciec, jak i syn otrzymają teraz specjalistyczne leczenie i odpowiednie protezy. Cała rodzina rozpocznie naukę języka, dzieci pójdą do szkoły a rodzicom zostanie zaoferowana praca.

„Nasza pomoc to konkretna odpowiedź na apel Franciszka, by każda parafia udzieliła gościny potrzebującym uchodźcom. Robimy to nie po raz pierwszy i cieszymy się, że Caritas diecezjalna może nieść potrzebującym konkretne wsparcie” – mówi arcybiskup Sjeny i szef Caritas, kard. Paolo Lojudice.

Beata Zajączkowska / vaticannews.va

You may also like

Facebook