Hiszpania: alarmujący wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży

by FUNDACJA JZN
W Hiszpanii rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. „To smutna rzeczywistość pocovidowa. Teraz widzimy prawdziwy skutek pandemii”, mówi Paula Vázquez, przewodnicząca Hiszpańskiego Towarzystwa Pogotowia Pediatrycznego. Samobójstwo jest już drugą przyczyną śmierci wśród młodzieży 15-29 lat.

„W ciągu ostatnich lat, a szczególnie, kiedy rozpoczęła się pandemia Covid-19, zdrowie umysłowe dzieci i młodzieży stale się pogarsza. Wykazują więcej objawów depresyjnych, samookaleczeń i zachowań samobójczych. Sytuacja jest alarmująca” – czytamy w komunikacie Hiszpańskiego Towarzystwa Pediatrycznego. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrost problemów umysłowych u dzieci i młodzieży nastąpił o 44 proc. W 2020 r. samobójstwo popełniło 14 dzieci poniżej 15 roku życia – dwa razy więcej niż rok wcześniej. Z kolei wśród młodzieży w wieku 15-29 lat samobójstwo jest już drugą przyczyną śmierci.

„To jest smutna rzeczywistość nowej normalności, w której jest tyle cierpienia, ale nie poświęca się mu należytej uwagi. Problemy zdrowia umysłowego są związane z konfliktami w domu z powodu trudności w pracy lub bezrobocia, a także pogorszenia się stanu chorób” – podkreśla Paula Vázquez. Lockdown, brak kontaktu z rówieśnikami, nadmierne używanie technologii, śmierć członka rodziny czy też obwinianie się o zarażenie rodziny, to niektóre z powodów prowadzących do sytuacji samobójczych.

Paula Vázquez zwraca uwagę na pilną potrzebę krajowego planu prewencji samobójstw wśród dzieci i młodzieży, który obecnie nie istnieje. Rodzinom można wskazać na pewne sygnały alarmowe jak np. zmiany w uczeniu się, brak apetytu i snu, samoizolacja czy smutek w domu. Ważną rolę w prewencji odgrywają też szkoły, a także koledzy.

Marek Raczkiewicz CSsR / vaticannews.va

You may also like

Facebook