Hiszpański rząd wprowadza niebezpieczne zmiany do ustawy o eutanazji

/Hiszpański rząd wprowadza niebezpieczne zmiany do ustawy o eutanazji

Hiszpański rząd wprowadza niebezpieczne zmiany do ustawy o eutanazji

Członkowie hiszpańskiej komisji bioetycznej jednogłośnie sprzeciwili się ustawie ostrzegając swój rząd, że proponowane przepisy zobowiążą lekarzy do popełnienia morderstwa. W raporcie komisji, agencji Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Równości, stwierdzono, że istnieją „solidne powody zdrowotne, etyczne, prawne, ekonomiczne i społeczne”, aby odrzucić eutanazję i wspomagane samobójstwo.

„Eutanazja i wspomagane samobójstwo nie są oznakami postępu, ale raczej regresem cywilizacji” – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej komitetu. „W kontekście, w którym wartość życia ludzkiego jest już często uwarunkowana kryteriami użyteczności społecznej, interesu ekonomicznego, obowiązków rodzinnych … legalizacja przedwczesnej śmierci dodałaby nowy zestaw problemów”.

W raporcie zauważono, że w praktyce prawo dotyczące eutanazji było już pobłażliwie stosowane, a kilka osób zostało skazanych na kary pozbawienia wolności do 10 lat. Wskazano, że rola lekarzy zostanie „znacznie zmieniona” przez obowiązek zabijania lub pomocy w samobójstwach”.

Raport został podpisany 6 października w Madrycie wraz z informacją dla mediów, mówiącą, że żaden z członków nie wyraził sprzeciwu wobec żadnej z treści. Jednak rząd już dokonał zmian w ustawodawstwie, aby „zagwarantować” prawo obywatelom Hiszpanii do eutanazji.

Według hiszpańskiej gazety ABC, poprawki obejmują m.in. usługę „ekspresowej eutanazji”, w ramach której zespoły medyczne będą odwiedzać przewlekle chorych pacjentów w domach prywatnych, aby przeprowadzić tam zabieg, a także w szpitalach i klinikach. To tylko jedna z licznych zmian upraszczających dostęp do zabiegu.

Uchwalenie ustawy o eutanazji to spełnienie obietnic wyborczych złożonych przez obie partie w koalicji rządzącej w Hiszpanii.

Swój sprzeciw wyrazili: kardynał Antonio Cañizares Llovera z Walencji, który oskarżył rząd o to, że stał się wrogiem społeczeństwa zamiast jego obrońcą, podczas gdy kardynał Carlos Osoro Sierra z Madrytu powiedział, że ustawa reprezentuje „zdradę życia”.

W oświadczeniu Konferencji Episkopatu Hiszpanii stwierdzono również, że „niezrozumiałe jest nadanie zwłaszcza lekarzom, władzy zabijania chorych”. Niedługo potem delegacja biskupów hiszpańskich spotkała się z papieżem Franciszkiem, aby omówić zastrzeżenia dotyczące ustawy.

Źródło: www.niedziela.pl
By | 2020-11-07T16:25:27+01:00 sobota, 07 listopada 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook