Honduras, Kolumbia, Paragwaj. Te kraje również bronią praw do życia

by FUNDACJA JZN
21 stycznia Kongres w Hondurasie przegłosował ustawę zabezpieczającą obowiązujące tam konstytucyjne prawo do życia. Ustawa ta nazywana jest tarczą antyaborcyjną i jednocześnie uniemożliwia legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agencja Routera informuje, że 88 deputowanych było za ochroną życia, 28 przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. W Hondurasie od 1982 roku zabijanie dzieci w okresie prenatalnym jest całkowicie nielegalne i karalne, podobnie jak w sąsiednim Salwadorze. Kodeks karny za złamanie prawa przewiduje od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności dla kobiet, które dokonały aborcji, a także dla wszystkich innych zaangażowanych osób. Artykuł 67 Konstytucji Hondurasu mówi, że „nienarodzone dziecko jest traktowane tak samo, jak narodzone”.

BBC twierdzi, że sygnałem do podjęcia tej sprawy była legalizacja aborcji w Argentynie. Ponadta decyzja o zmianie prawa, jak podaje portal Human Life International Polska, jest odpowiedzią na potężną międzynarodową presję ze strony organizacji międzynarodowych w celu wprowadzenia legalnej aborcji.

Również parlament Kolumbii rozpoczął prace nad projektem ustawy chroniącej życie nienarodzonych dzieci. Zgodnie z propozycją grupy senatorów chodzi o zamianę zapisów artykułów 90. i 93. kodeksu cywilnego, aby kolumbijskie prawo uznawało dziecko w łonie matki za osobę.

Dotychczas byliśmy w defensywie, teraz zmieniamy podejście na bardziej ofensywne – powiedział w imieniu kolumbijskich obrońców życia – mówi Jesús Magaña, szef organizacji Unidos por la Vida (Zjednoczeni dla Życia).

W marcu 2020 roku Trybunał Konstytucyjny w Kolumbii odrzucił możliwość legalizacji aborcji na żądanie. Jednocześnie sprzeciwił się przywróceniu całkowitego zakazu zabijania dzieci poczętych. Wraz ze zmianą ustawodawstwa dopuszczono trzy wyjątki: zagrożenie życia lub zdrowia matki, ciężkie uszkodzenia płodu oraz gdy ciąża, powstała w wyniku gwałtu lub kazirodztwa.

Na początku tego tygodnia aktywiści aborcyjni z ONZ potępili Honduras już za samo rozważanie środków prawnych wzmacniających ochronę nienarodzonych dzieci.

Obecnie trudna sytuacje jest również w Salwadorze, gdzie aborcja jest niedozwolona i karalna. Zwolennicy aborcji posługują się tam fałszowaniem danych i publikowaniem tych fałszywych informacji w mediach na cały świat, aby ukazać ten kraj jako kompletnie zacofany i krzywdzący kobiety.

Źródło: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook