Hospicjum perinatalne w Poznaniu

by FUNDACJA JZN
Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowę na perinatalną opiekę hospicyjną, którą kobietom w trudnej sytuacji zapewniał będzie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP w Poznaniu przy ul. Polnej.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny jako jedyny w Wielkopolsce od października zapewnia perinatalną opiekę paliatywną.

– Świadczymy swoją pomoc przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu. Zapotrzebowanie jest duże – mówi dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak, kierownik zespołu psychologów szpitala na Polnej. – Trafiają do nas rozmaite przypadki, a naszym obowiązkiem jest pomóc kobietom i jej bliskim osobom, które dowiadują się o jakichś niekorzystnych rozpoznaniach czy letalnych wadach dzieci – dodaje.

Opieką hospicjum perinatalnego mogą zostać objęte matki, u których w trakcie ciąży rozpoznano tzw. wadę letalną dziecka nienarodzonego, oraz ich rodziny. Za wadę letalną uznaje się taką wadę, w przypadku której niezależnie od zastosowanego leczenia nie ma szans na przeżycie dziecka. Do wad tego typu należą m.in. schorzenia związane z nieprawidłowościami chromosomowymi, np. zespół Patau, zespół Edwardsa, a także zespoły wad wrodzonych, wady wrodzone poszczególnych narządów lub układów, np. bezczaszkowie.

Hospicjum perinatalne zapewnia stałą, kompleksową pomoc od momentu diagnozy, przez całą ciążę aż do porodu oraz opiekę nad urodzonym dzieckiem i jego rodziną. Jej celem jest zapewnienie dziecku odpowiedniego komfortu życia i możliwości godnej śmierci oraz wsparcie psychologiczne, medyczne i społeczne jego rodziny. Specjaliści opieki perinatalnej pomagają zrozumieć jej, na czym polega choroba dziecka i z czym się ona wiąże, wspierają ją w rozważeniu możliwości i podjęciu decyzji dotyczących dalszego postępowania. Są wśród nich ginekolodzy, neonatolodzy, wykwalifikowani psychologowie, a także specjaliści z zakresu pomocy socjalnej i duchowej.

Zespół opieki perinatalnej wspiera rodzinę w przygotowaniu do narodzin dziecka z wadą letalną, kontaktuje ją z innymi rodzicami, którzy są w podobnej sytuacji, towarzyszy na oddziale neonatologicznym, doradza jak wyposażyć i przygotować dom na przyjęcie chorego noworodka, m.in. poprzez wypożyczenie sprzętu niezbędnego w opiece nad nim. Jest również obecny w życiu rodziny po śmierci dziecka, oferując wsparcie w żałobie.

Źródło: gloswielkopolski.pl, hospicja.pl

You may also like

Facebook