W ramach rządowego programu pod nazwą The Comprehensive Abortion Care (program „kompleksowej opieki aborcyjnej”) lekarze w Indiach szkolą się w zapewnianiu kobietom dostępu do „bezpiecznej i legalnej” aborcji.
Rządy 12 stanów w tym kraju uruchomiły program The Comprehensive Abortion Care w 2015 roku. Lekarze szkolą się w zakresie aborcyjnego prawa, medycznych i chirurgicznych procedur przerywania ciąży oraz jak prowadzić poradnictwo dla kobiet w tym obszarze.
Aborcja w Indiach legalna jest do 20. tygodnia ciąży w dwóch przypadkach: jeżeli kontynuowanie ciąży wiąże się z ryzykiem dla życia matki lub może wywołać „poważny uszczerbek na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym”, a także gdy istnieje poważne ryzyko, że dziecko cierpi na fizyczne lub intelektualne nieprawidłowości w rozwoju, które mogą go upośledzać. W rzeczywistości pierwszy warunek oznacza aborcję na tzw. życzenie.
W wielu częściach Indii istnieje również poważny problem aborcji selektywnej – mieszkańcy tego kraju preferują posiadanie potomka płci męskiej, w efekcie tysiące dziewczynek ginie w łonach matek i nie może się narodzić.
Autorzy i zwolennicy prowadzonego w Indiach programu, który ma przygotowywać lekarzy do wykonywania „bezpiecznej i legalnej” aborcji motywują zasadność szkoleń m.in. ryzykiem, które sprowadza na kobiety przeprowadzanie aborcji „na własną rękę”. Kobiety bowiem kupują wczesnoporonne tabletki, nie otrzymując właściwych instrukcji ich stosowania. W efekcie kobiety w stanie zagrożenia zdrowia i życia trafiają do szpitali.
Indyjskie społeczeństwo faktycznie potrzebuje edukacji, jednak przekazywana mu wiedza w zakresie aborcji powinna być znacznie szersza i rzetelna – dotyczyć nie tylko tego, jak „przeprowadzać bezpieczną aborcję”, ale przede wszystkim, jakie ona niesie za sobą konsekwencje medyczne i psychiczne. Aborcja nie jest „pozbyciem się problemu”, którym w spojrzeniu zwolenników aborcji jest dziecko. Realna pomoc kobietom w ciąży i całym rodzinom oznacza holistyczne wsparcie w zmierzeniu się z nową sytuacją, jaką jest ciąża oraz przyjęciu dziecka na świat, a także pomoc w jego wychowaniu i zapewnieniu niezbędnych warunków do życia.
Źródło: scroll.in