Indie: coraz więcej samotnych mężczyzn korzysta z usług surogatek

by

W indyjskiej stolicy stanu Maharasztra, Bombaju, zauważono wzrost liczby samotnych mężczyzn, którzy zgłaszają się do klinik surogatek, aby zostać ojcami.

 

Dr Nandita Palshetkar, lekarz w szpitalu  Lilavati w Bandra podkreśliła, że „o ile pięć lat temu, zgłaszały się jedynie samotne kobiety, tak teraz rocznie napływa około 10 takich wniosków od samotnych mężczyzn pragnących skorzystać z macierzyństwa zastępczego”. Dodała też, że większość mężczyzn, którzy do niej przychodzą, jest rozwodnikami bądź też ma za sobą doświadczenie nieudanych relacji. „Wielu z nich na pierwsze konsultacje zabiera ze sobą swoich własnych rodziców, aby pokazać, że mają wystarczający silne wsparcie, aby wychowywać dziecko”.

 

Dr Firuza Parikha, dyrektor ds. IVF i genetyki w Szpitalu Jaslok i Centrum Badawczego, powiedział, że średnio na dwa miesiące dostaje około trzech takich wniosków. „Większość z przychodzących mężczyzn jest w wieku prawie 40 lat, podczas gdy średni wiek kobiet pragnących skorzystać z usług surogatek to wczesne lata trzydzieste”.

 

Chociaż brakuje aktualnie przepisów prawnych, które regulowałyby kwestię macierzyństwa zastępczego, to Indyjska Rada ds. Badań Medycznych (ang. Indian Council of Medical Research (ICMR) oświadczyła, że surogacja powinna być dostępna jedynie dla małżeństw, które borykają się z problemem niepłodności. Dr Soumya Swaminathan, dyrektor generalny ICMR, powiedziała, że wytyczne zawarte w oświadczeniu zostały sformułowane w taki sposób, aby chroniły prawa matek zastępczych, które często są łamane. Sporządzone wytyczne mają pomóc „zachować kontrolę nad osobami i lekarzami, którzy irracjonalnie chcą korzystać z macierzyństwa zastępczego”.

 

Źródło: www.hindustantimes.com

You may also like

Facebook