Iran: legalny i nielegalny handel ludzkimi organami

/Iran: legalny i nielegalny handel ludzkimi organami

Iran: legalny i nielegalny handel ludzkimi organami

Iran jest jedynym krajem na świecie, w którym ludzie mogą sprzedawać swoje nerki legalnie. Według raportu zamieszczonego w Los Angeles Times, biorcy płacą rządowi za transplantację 4 600 $, a dawca (lub sprzedawca) otrzymuje te pieniądze po operacji.

 

„Tak, ludzie oddają organy, bo potrzebują pieniędzy, ale to jest rzeczywistość na całym świecie” – powiedział Nasser Simforoosh, transplantolog z Teheranu. – „Zamiast robić coś nielegalnego w celu pokrycia swoich długów, np. zajęcia się kradzieżą lub przemytem, najpierw ratują komuś życie. To nie jest eksploatacja. Z ostatecznego rezultatu korzyści mają biorcy i dawcy”.

 

Niestety, w cieniu systemu prawnego pojawił się dynamicznie rozwijający się czarny rynek narządów, w którym dawcy mogą sprzedawać swoje nerki mając z tego większe korzyści. Pomimo rządowych represji dotyczących nielegalnych transplantacji, cudzoziemcy, ekspatrianci lub pacjenci, którzy nie chcą czekać w kolejce, są skłonni zapłacić wyższe stawki. W pobliżu szpitali w Teheranie zdesperowane i zadłużone osoby wywieszają ogłoszenia zachęcające do nabycia ich nerek. „Gdybym mógł sprzedać moją nerkę, mógłbym wydostać się z długów” – powiedział Ali Rezaei,  42-letni bankrut. – „Chciałbym także sprzedać moją wątrobę”.

 

„Ceny będą coraz wyższe” –  powiedział Behrooz Broumand, z Irańskiego Towarzystwa Transplantacji Organów. – „Komercjalizacja transplantacji to wyścig. Dopóki panuje bieda, nie można tego powstrzymać”.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-10-23T14:46:47+02:00 poniedziałek, 23 października 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail