Kanada: eksperci chcą zniesienia zakazu tworzenia „dzieci trojga rodziców”

/Kanada: eksperci chcą zniesienia zakazu tworzenia „dzieci trojga rodziców”

Kanada: eksperci chcą zniesienia zakazu tworzenia „dzieci trojga rodziców”

W Kanadzie prawo zabrania tworzenia embrionów posiadających DNA trzech osób. Ustawa o wspomaganej prokreacji stwierdza, że nikt nie może świadomie “zmodyfikować genomu w komórce człowieka lub zarodku w warunkach in vitro, tak aby zmiana mogła zostać przekazana przyszłym pokoleniom”.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, grupa etyków  i ekspertów zajmujących się dziedziną genetyki i prokreacji prosi o zniesienie tego zakazu. Uważają, że „ta nowa i obiecująca interwencja” może zapobiec przekazywaniu przez kobiety swoim dzieciom niekiedy śmiertelnych chorób dziedzicznych. Potwierdzają, że ustawa sprzed 13 lat jest przestarzała i domagają się dyskusji na szczeblu krajowym w celu przyjrzenia się słuszności zakazu.

 

Jednak technika ta jest w rzeczywistości wykorzystywana również w sposób bardzo kontrowersyjny, aby pomóc starszym kobietom zajść w ciążę (zobacz Kolejne udoskonalenia procedury in vitro).

 

Kanadyjski rząd jest w trakcie zaostrzania ustawy o wspomaganej medycznie prokreacji i koncentruje się w szczególności na wyjaśnieniu nakładów pieniężnych wypłacanych na rzecz dawców komórek jajowych i nasienia. Ponadto sugeruje, że można również ponownie zbadać zakaz wprowadzania zmian genomowych u ludzi.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-11-03T13:23:15+01:00 poniedziałek, 23 października 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail