Papież o katechezie niepełnosprawnych: aborcja odrzucaniem ich

by

„Katecheza a osoby niepełnosprawne” – to tytuł trwającego od 20 do 22 października w Rzymie kongresu, zorganizowanego przez Papieską Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. To temat „bardzo ważny dla życia Kościoła w jego dziele ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej” – powiedział Ojciec Święty, przyjmując w Watykanie uczestników tego spotkania. Zauważył, że w ostatnich kilkudziesięciu latach zaszły zmiany w odniesieniu do niepełnosprawnych.

 

„Coraz większa świadomość godności każdej osoby, a zwłaszcza najsłabszych, doprowadziła do podejmowania odważnych starań celem integracji tych, którzy żyją z różnymi formami upośledzenia, aby nikt nie czuł się obcym we własnym domu. Jednak na płaszczyźnie kultury utrzymały się jeszcze postawy naruszające godność tych osób ze względu na przeważanie fałszywej koncepcji życia. Wizja często nacechowana narcyzmem i utylitaryzmem doprowadza niestety wielu do tego, że uważa się niepełnosprawnych za osoby marginalne, nie dostrzegając w nich wielokształtnego bogactwa ludzkiego i duchowego. Zbyt silna jest jeszcze w powszechnej mentalności postawa odrzucania tego stanu, tak jakby nie pozwalał on być szczęśliwym i realizować się. Dowodzi tego eugeniczna tendencja do zabijania nienarodzonych obciążonych jakąś nieprawidłowością” – powiedział Franciszek.

 

Papież zwrócił uwagę, że „wszyscy znamy licznych ludzi, którzy mimo swej kruchości, nawet bardzo poważnej, znaleźli, wprawdzie z trudem, drogę do życia dobrego i znaczącego. Jak też z drugiej strony znamy osoby, które wydają się doskonałe, a są zdesperowane” – dodał Franciszek.

 

Ojciec Święty przypomniał też stałą troskę Kościoła o niepełnosprawnych i ich rodziny, zwłaszcza gdy chodzi o formację do życia chrześcijańskiego. Podkreślił, że trzeba umieć włączać takie osoby zwłaszcza w liturgię niedzielną. W katechezie winno się szukać odpowiednich form, aby każdy, nawet z poważnymi ograniczeniami i niepełnosprawnością, mógł spotkać na swej drodze Jezusa i oddać Mu się z wiarą.

 

„Żadne ograniczenie fizyczne czy psychiczne nie będzie nigdy mogło przeszkodzić w tym spotkaniu, bo oblicze Chrystusa jaśnieje we wnętrzu każdej osoby. A ponadto bądźmy uważni, zwłaszcza my szafarze łaski Chrystusowej, by nie popadać w neopelagiański błąd, jakim jest nieuznawanie konieczności mocy łaski, która płynie z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. (…) Formujmy, przede wszystkim własnym przykładem, katechetów umiejących coraz lepiej pomagać takim osobom, żeby wzrastały w wierze i dawały swój autentyczny, oryginalny wkład w życie Kościoła. W końcu pragnąłbym, aby coraz bardziej osoby niepełnosprawne mogły same być we wspólnocie katechetami, również swoim świadectwem, tak by przekazywać wiarę w sposób bardziej skuteczny” – dodał Papież.

 

 

 

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

You may also like

Facebook