Irlandia – ponad 100 dzieci urodzonych zagranicą w wyniku surogacji

/Irlandia – ponad 100 dzieci urodzonych zagranicą w wyniku surogacji

Irlandia – ponad 100 dzieci urodzonych zagranicą w wyniku surogacji

Od 2010 r. już ponad 100 dzieci urodzonych przez macierzyństwo zastępcze w Indiach, na Ukrainie i w Tajlandii przybyło do Irlandii ze swoimi „docelowymi” rodzicami z tymczasowymi dokumentami podróży. Trzydzieści dwoje dzieci trafiło w ten sposób do Irlandii w ciągu zaledwie jednego roku – 2015. Aby ominąć prawo, rodziny mają uznawane prawnie biologiczną więź ojca z dzieckiem, a następnie, dwa lata później, „docelowa” matka ustanawia więź prawną z dzieckiem poprzez nakaz opieki.

 

Liczby te nie uwzględniają dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ponieważ te kraje regulują stan cywilny dziecka, wydając dziecku paszport. Według Johna Duffy’ego, lidera grupy wsparcia dla matek zastępczych dostarczającej informacji na temat niepłodności, obecnie w Irlandii jest 250 rodzin z dziećmi urodzonymi w wyniku macierzyństwa zastępczego.

 

Do tej pory, macierzyństwo zastępcze nie jest dozwolone ani uznawane w Irlandii, ale rozpatrywany jest przez parlamentarną komisję mieszaną w dziedzinie zdrowia projekt ustawy, która może prowadzić do uzyskania zezwolenia na surogację, pod warunkiem, że nie jest ona wynagradzana. Chociaż prawo to nie uwzględnia sytuacji obywateli biorących udział w międzynarodowych umowach o macierzyństwo zastępcze, to uniemożliwia profesjonalistom udzielanie porad medycznych lub prawnych parom podróżującym za granicę w ramach umowy o macierzyństwo zastępcze.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-11-30T15:57:41+01:00 czwartek, 30 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail