Irlandia pod presją Europy – czy zmieni prawo chroniące nienarodzone dzieci? 

by

Komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy, Nils Muižnieks, po swojej wizycie w Irlandii, która miała miejsce pod koniec 2016 roku, opublikował 9 marca sprawozdanie, w którym „niezwłocznie wezwał irlandzkie władze do przyjęcia prawodawstwa, które zniesie wszystkie przeszkody uniemożliwiające kobietom dostęp do legalnej, pozbawionej ryzyka aborcji”. 

 

Od 2013 roku irlandzkie prawodawstwo dotyczące ochrony życia ludzkiego w czasie ciąży zezwala na aborcję jedynie wtedy, gdy życie matki pozostaje w niebezpieczeństwie. W innych okolicznościach dokonanie aborcji może zostać ukarane pozbawieniem wolności do lat 14. Ósma poprawka irlandzkiej konstytucji, która została dodana w 1983 roku potwierdza „prawo do życia nienarodzonego dziecka z należytym uwzględnieniem równego prawa do życia matki”. Nils Muižnieks, oceniając, że „prawo do życia nie ma zastosowania do życia prenatalnego”, wzywa do usunięcia tej ósmej poprawki, która aktualnie „odgrywa kluczową rolę w blokowaniu wszelkich starań na rzecz globalnej reformy prawa aborcyjnego w Irlandii”.

 

Irlandia ze względu na swoje prawo dot. aborcji permanentnie znajduje się pod międzynarodową presją. Obecnie w Zgromadzeniu Obywatelskim trwają dyskusje nad ósmą poprawką do konstytucji. Konkluzje w tej kwestii powinny zostać rozstrzygnięte w najbliższych tygodniach.

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook