Jak się czują pierwsze polskie sześcioraczki?

/Jak się czują pierwsze polskie sześcioraczki?

Jak się czują pierwsze polskie sześcioraczki?

Pierwsze polskie sześcioraczki mają siedem miesięcy i rosną zdrowo. 2 stycznia, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie otrzymały kolejną dawkę przeciwciał zabezpieczających przed wirusem RS, odpowiedzialnym m.in. za ciężkie infekcje dróg oddechowych.

Prof. Ryszard Lauterbach prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownik Oddziału Neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie podkreślił, że dla Kai, Malwiny, Neli, Zosi, Filipa i Tymona ta immunoterapia jest bardzo ważna. Drogi oddechowe wcześniaków są szczególnie wrażliwe na infekcje – ich układ oddechowy wciąż się rozwija, a płuca wzrastają i dojrzewają.

Infekcje wirusem RS to dodatkowe obciążenie dla organizmu, a u dzieci, które przeszły je we wczesnym okresie życia czterokrotnie częściej rozwija się astma oskrzelowa w porównaniu z niemowlętami, które takiej infekcji nie miały.

Prof. Lauterbach. dodał, że dzieci rozwijają się prawidłowo i ważą prawie po 7 kilogramów.

Sześcioraczki przyszły na świat 20 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu. Noworodki ważyły od 890 g do ok. 1300 g. Do domu wypisywane były stopniowo. Według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 mld ciąż na świecie.

Rocznie ok. 25-26 tys. dzieci rodzi się w Polsce przedwcześnie. Z zabezpieczenia przed wirusem RS może korzystać bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego ok. 4 tys. z nich.

Źródło: PAP
By | 2020-01-03T21:15:22+01:00 piątek, 03 stycznia 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook