Jakie zmiany zachodzą w mózgu kobiety w ciąży?

by FUNDACJA JZN
Wahania nastroju, zmęczenie, nadwrażliwość. To one „odzwierciedlają zdolności adaptacyjne mózgu, który musi radzić sobie z ogromnym stresem spowodowanym przez hormonalne tsunami ciąży” – mówi Stefania Marcari, neurobiolożka z Uniwersytetu w Lille.

Portal Aleteia.pl w publikowanym artykule „Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży?”, udowadnia, że o ile fizyczne zmiany w ciele kobiet, oczekujących na narodziny dziecka, są oczywiste, to wiele dzieje się w sferze, której nie widać gołym okiem – na poziomie umysłu i psychiki.

Dobrze znane są zmiany, jakie niesie ciąża: wahania nastroju, zmęczenie, nadwrażliwość „odzwierciedlają zdolności adaptacyjne mózgu, który musi radzić sobie z ogromnym stresem spowodowanym przez hormonalne tsunami ciąży” – mówi Stefania Marcari, neurobiolożka z Uniwersytetu w Lille, w artykule we francuskim czasopiśmie Le Figaro.

Dzięki badaniom MRI (rezonansu magnetycznego) naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że ciąża prowadzi do zmian w rozmiarach i strukturze substancji szarej, zwłaszcza „w rejonach związanych z umiejętnościami społecznymi, jak postrzeganie i interpretacja życzeń, emocji, intencji i nastrojów własnych lub innych osób”.

To proces gniazdowania – mówi Delphine Babic z Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie, specjalistka od więzi matka-dziecko.

Kobieta w ciąży przygotowuje dom fizyczny – swoje ciało, i psychologiczny – swój umysł. Przyszłe mamy wspominają to, co otrzymały, i co chciałyby przekazać swoim dzieciom. Ponieważ te wspomnienia, mniej lub bardziej radosne, wpływają czasem na zmiany nastroju.

„Cała ta praca” kobiet ciężarnych, „wspomagana przez ich bliskich, daje psychologiczną przejrzystość”, mówi Delphine Babic. Poleca też pracę z terapeutą, gdyby pojawiły się bolesne wspomnienia, bo negatywne emocje matki mogą mieć wpływ na dziecko.

Ciężarne kobiety często są niezwykle wrażliwe, znacznie bardziej niż zazwyczaj bezbronne wobec otoczenia. Z trudem radzą sobie w sytuacjach konfliktowych. Dlatego trzeba je otaczać pozytywną atmosferą, która pomoże im myśleć z ufnością o dziecku i ciąży.

Źródło: pl.aleteia.org

You may also like

Facebook