Japonia – pierwsze roszczenie o odszkodowanie z tytułu przymusowej sterylizacji  

by

Japońska kobieta w wieku 60 lat planuje pozwać rząd za przymusową sterylizację, której została poddana jako nastoletnia dziewczyna w prefekturze Miyagi. Będzie to pierwszy przypadek, w którym państwo zostanie wezwane o odszkodowanie z tego tytułu.

 

W archiwach władz lokalnych zostały odnalezione dane 2700 osób, które zgodnie z ustawą eugeniczną (ang. Eugenic Protection Law) obowiązującują do 1996 roku, zostały wysterylizowane. Te informacje mogę pomóc uzyskać obywatelom odszkodowanie od państwa.

 

Podobnie jak niektóre kraje zachodnie, Japonia ma mroczną eugeniczną przeszłość. Eugenic Protection Law z 1948 roku miało zapobiegać narodzinom „gorszych potomków”. Zawierało w sobie zarówno sterylizację dobrowolną, jak i przymusową. Lekarze mogli się ubiegać o pozwolenie na sterylizację do rady regionalnej, gdy pacjent cierpiał na szereg schorzeń, które uważano za dziedziczne, w tym schizofrenię, psychozę maniakalno-depresyjną, epilepsję, nienormalne pożądanie seksualne, „nadzwyczajne skłonności przestępcze”, chorobę Huntingtona, dystrofię mięśniową, albinizm, achromatopsję, głuchotę, hemofilię i tym podobne.

 

Według statystyk rządowych, w latach 1949-1994 wykonano 16 520 niedobrowolnych sterylizacji (11 356 kobiet i 5 164 mężczyzn). Większość z nich została wykonana na więźniach szpitali psychiatrycznych i placówek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Przymusowa sterylizacja zakończyła się w 1996 roku wraz z uchwaleniem ustawy o ochronie ciała matki. Jednak japoński rząd odmówił przeproszenia ofiar tamtego prawa i nie zaoferował im odszkodowania.

 

Źródło: www.bioedge.org

You may also like

Facebook