Kard. Nycz: Uczyńmy kard. Stefana Wyszyńskiego patronem ochrony życia, ale też patronem tej sytuacji w Polsce

/Kard. Nycz: Uczyńmy kard. Stefana Wyszyńskiego patronem ochrony życia, ale też patronem tej sytuacji w Polsce

Kard. Nycz: Uczyńmy kard. Stefana Wyszyńskiego patronem ochrony życia, ale też patronem tej sytuacji w Polsce

Jest to z jednej strony na pewno zdziwienie, ale z drugiej strony refleksja – trochę trudna i smutna dla nas – że może pewne procesy szły, a my uważaliśmy, że nas to nie dotyczy. Zapomnieliśmy, że stosunek do ochrony życia poczętego zawsze będzie miarą cywilizacji – powiedział kard. Kazimierz Nycz w programie “Kościół z bliska” w TVP3 Warszawa komentując reakcje społeczne na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W najbliższych dniach sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin spotka się z władzami Unii Europejskiej i Rady Europy. Wręczy im list od papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty nawołuje, aby Europa odnalazła siebie samą oraz chroniła życie nienarodzonych dzieci.

Kardynał Nycz odniósł się do tego listu mówiąc:

Papież mówi do przywódców europejskich, żeby przywiązywali ogromną wagę do cywilizacji ludzkiej, której znakiem jest życie ludzkie, jego ochrona od początku do naturalnej śmierci

Metropolita warszawski przypomniał jednocześnie:

Ale ta troska, aby życie ludzkie było szanowane bez wyjątków, jest nieustannym wołaniem Kościoła. Czynił to Jan Paweł II, czynił to Benedykt XVI i czyni to i będzie czynił papież Franciszek – mówił hierarcha.

Kardynał skomentował również obecną sytuację społeczną w Polsce po protestach wywołanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej:

Te prądy dotarły także, nawet nie zauważyliśmy kiedy, do Polski – stwierdził kard. Nycz. Jak powiedział, jest to walka o nową definicję wolności. – Takiej wolności, przed którą nas przestrzegał papież Jan Paweł II i w 1991 r., i w czasie całego pontyfikatu. Jest to wolność oznaczająca możliwość wyboru nie według sumienia odniesionego do prawa moralnego, do prawdy o dobru. To wolność rozumiana jako możliwość robienia czegokolwiek, co w danym momencie się chce i w związku z tym bez żadnych ograniczeń. Wtedy dziecko, człowiek żyjący pod sercem matki, staje się tym zagrożeniem dla wolności. Jest to walka o wolność, na którą jako chrześcijanie nie możemy się zgodzić.

Dodał:

Dlatego jest to z jednej strony na pewno zdziwienie, ale z drugiej strony refleksja – może trochę trudna i smutna dla nas – że może pewne procesy szły. Uważaliśmy, że nas to nie dotyczy, natomiast zapomnieliśmy, że stosunek do ochrony życia dziecka poczętego zawsze będzie miarą cywilizacji. Dlatego to wołanie papieża, które słyszymy przy różnych okazjach, jest dla nas głębokim wyzwaniem moralnym – dodał kard. Nycz.

Kard. Nycz, będący także Wielkim Kanclerzem UKSW, zaapelował też, aby w czasie oczekiwania na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego uczynić go patronem ochrony życia poczętego:

Jesteśmy także zobowiązani do wielkiej troski i modlitwy oraz chrześcijańskiego działania w kierunku obrony życia. Dlatego, czekając na beatyfikację, uczyńmy kard. Stefana Wyszyńskiego patronem ochrony życia, ale też patronem tej sytuacji w Polsce, która wymaga modlitwy i gotowości do widzenia w drugim człowieku brata oraz unikania wszystkich niepotrzebnych podziałów, które się pogłębiają. Niech właśnie on, którego – jak wierzymy – niedługo nazywać będziemy błogosławionym, w tych sprawach wstawia się za Polskę.

Źródło: www.gosc.pl
By | 2020-11-09T10:13:06+01:00 poniedziałek, 09 listopada 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail