Klauzula sumienia dla farmaceutów

/Klauzula sumienia dla farmaceutów

Klauzula sumienia dla farmaceutów

Sejmowa komisja ds. petycji skierowała w czwartek do Ministerstwa Zdrowia dezyderat o kompleksową analizę kwestii wprowadzenia do systemu prawnego klauzuli sumienia dla farmaceutów, sygnalizując potrzebę wprowadzenia takiej możliwości – podała PAP.

 

W dezyderacie komisja „zasygnalizowała” potrzebę wprowadzenia do systemu prawnego możliwości korzystania przez farmaceutów z klauzuli sumienia. Znalazł się w nim także postulat wprowadzenia mechanizmu, który zapewni pacjentom dostęp do wszystkich zarejestrowanych leków w sytuacji, gdy farmaceuta – powołując się na klauzulę sumienia – nie chce im go sprzedać, a w danej miejscowości nie ma innej apteki.

 

Według dr Marcina Olszówki z Ordo Iuris, komisja niesłusznie zwróciła się do ministra zdrowia o wprowadzenie do systemu prawnego możliwości korzystania przez farmaceutów z klauzuli sumienia – informuje PAP. „Nie można wprowadzić do systemu czegoś, co w tym systemie już jest”. Podkreślił, że prawo do klauzuli sumienia wynika z Konstytucji RP oraz jest zagwarantowane w umowach międzynarodowych. Dlatego też zaapelował, by użyte w dezyderacie sformułowanie: „sygnalizując potrzebę wprowadzenia do systemu prawnego możliwości korzystania przez farmaceutów z klauzuli sumienia” zamienić na: „sygnalizując potrzebę precyzyjnego uregulowania sposobu korzystania przez farmaceutów z klauzuli sumienia”.

 

Czytaj więcej: prawo.mp.pl

 

By | 2018-01-26T13:23:45+01:00 piątek, 26 stycznia 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail